12-01-2019 13:00:00

CK Enerji'den faturayı yüzde 30 düşürecek öneriler

CK Enerji Boğaziçi Elektrik, Enerji Tasarrufu Haftası’nda tüketicilere, Türkiye ekonomisine ve aile bütçesine destek verecek ‘tasarruf’ önerilerinde bulundu. CK Enerji Boğaziçi Elektrik, elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak faturaların yüzde 30 düşürülebileceğine dikkat çekti.
CK Enerji'den faturayı yüzde 30 düşürecek öneriler

CK Enerji Boğaziçi Elektrikten yapılan yazılı açıklamada, elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak elektrik faturalarında yaklaşık yüzde 30’a varan düşüşün mümkün olacağına dikkat çekildi. CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in 2019 ocak ayı elektrik tarifesini baz alarak hazırladığı tabloya göre aylık tüketimi 487,4 kWh olan bir aile, çok kolay uygulanabilecek adımlar atarak 262 TL’lik elektrik faturasını 190 TL’ye düşürebileceği belirtildi.

"AMPULÜ DEĞİŞTİREREK 23 TL TASARRUF YAPABİLİRSİNİZ"

Ayda 72 TL’ye varan bir tasarruf için yapılmasının oldukça kolay olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Örneğin, günde 5 saatlik kullanımla ayda 36 TL harcayan klasik ampulleri LED ampul ile değiştirerek sağlanacak tasarruf 23 TL’yi buluyor. Yine bulaşık makinesini tam kapasite doldurarak ayda 6 TL, ütüyü işlem bitmeden 5 dakika önce prizden çekip tabanındaki ısıyı kullanarak ayda 4 TL, buzdolabını güneş olmayan noktada, duvara en az 10 cm uzaklıkta koyarak ayda 8 TL tasarruf etmek mümkün."

TÜKETİMİNİZİ BİR TUŞLA HESAPLAYIN

Enerji okuryazarlığı çerçevesinde www.ckbogazici.com.tr internet sitesinde ‘tüketim hesaplama’ uygulaması bulunan CK Enerji Boğaziçi Elektrik, bu sayede elektrikli ev aletlerinin ortalama kullanımına göre aylık tüketim bedelinin tek tuşla hesaplanmasını da sağladığını açıkladı. Söz konusu uygulamayla tüketiciler, evde en çok kullandıkları elektrikli aletlerin günde, ayda, yılda kaç TL elektrik harcadığını net olarak görebiliyor. Elektrik faturasındaki kalemler konusunda da tüketiciyi bilgilendiren şirket, yine internet sitesinde yer alan ‘Şeffaf Fatura’ uygulaması ile müşterilerini bilgilendiriyor.

"DÜNYA İÇİN, GELECEK NESİLLER İÇİN TASARRUF ŞART"

Ulusal Enerji Verimliliği Planı ile 2033 yılına kadar 30,2 milyar dolarlık bir tasarruf hedeflendiğini anımsatan CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, “Sadece ülkemiz değil; dünya için, gelecek nesillerimiz için enerjimizi tasarruflu kullanmalıyız. Tabii burada hepimize görev düşüyor. Biz de sektöre birçok anlamda öncülük yapmış bir şirket olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Arkadaşlarımız, her evde bulunan elektrikli aletlerin günde, ayda kaç saat ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamaya yarayan bir uygulama geliştirdi. Ardından da bu aletleri doğru kullanarak kaç TL tasarruf edilebileceğinin hesabını ortaya koydu. Amacımız vatandaşlarımızın aile bütçelerine destek olmak, enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak” değerlendirmesinde bulundu.

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI