HABER AKIŞI

Yerli yazılımla bir bir temizlenecek

 Tarih: 03-03-2018 08:00:00
MEB, FETÖ bağlantılı yayınlarda sıklıkla kullanılan kelimeler ile argo ifadeleri ders kitaplarından ayıklamak için yerli yazılım geliştirdi. İntihal.net programı zararlı içerikleri silecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ ve diğer terör örgütlerini ders kitaplarından temizlemek, argo ve cinsiyetçi kelimeleri, KHK ile ihraç edilmiş kişilerin kitaplarından alıntı olup olmadığını tespit etmek için kullanacağı ilk yerli ve milli intihal tespit programını tanıttı. 

2018-2019 eğitim-öğretim yılında okutulacak ders kitaplarının incelenmesinde ilk yerli intihal tespit yazılım programı kullanılacak. Ders kitapları öğretmenlerden oluşan komisyonlar ile incelenirken,  intihal tespit yazılımı ile daha ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulacak.   

ARGOLAR AYIKLANACAK

Fırat Üniversitesi Teknokent’inde yapılan tanıtımda konuşan Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, “Yazılımı Türkçe, İngilizce, Arapça ve diğer dillerde kaynak taraması yapabiliyor. Yabancı yazılımlar Türkçe kelimeleri desteklemekte zayıftı” dedi.  Durmuş, “Başta FETÖ ve PKK olmak üzere bir takım terör örgütlerinin tedavüllerini fark etmemize vesile olacak birtakım uyarılar verebilecek. Bu yazılım sayesinde, başkanlığımıza sunulan ders kitaplarını incelerken birtakım argo, kaba dil, ırkçı söylem, cinsiyetçi söylem gibi söylemleri fark edebileceğiz. Kitapların hazırlayanlar tarafından başka bir kitaptan alıntı yapılıp yapılmadığını tespit edeceğiz. Başka bir yazarın eserini kısmen veya tamamen alıp almadığını tespit edeceğiz, bu anlamdaki benzerlik tespitini yapmış olacağız” diye konuştu. Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık Limited Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer ise şunları söyledi: Türkiye’de henüz basıma verilmemiş bir kitap, yabancı ülkelerin veri havuzunda yer alıyor. Bu nedenle, intihal tespit programı stratejik ve milli olması gereken bir üründür.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Biz demokrasinin sözünü değil, uygulamasını yapıyoruz” “Biz demokrasinin sözünü değil, uygulamasını yapıyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim çalışmaları kapsamında Rize'de Kuyu..
“Terör belasını ülkemizin gündeminden çıkaracağız” “Terör belasını ülkemizin gündeminden çıkaracağız” Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun'un Bafra ilçesinde seçim çalışm..
“Dünyada büyüme rekoru kırdık” “Dünyada büyüme rekoru kırdık” Başbakan Binali Yıldırım, İzmir İl Başkanlığı tarafından bir otelde düzenlenen "..
“24 Haziran Türkiye için yeni bir başlangıç olacak” “24 Haziran Türkiye için yeni bir başlangıç olacak” Grup Başkanvekili Bülent Turan, partisinin Çanakkale Kadın Kollarınca Deniz Poli..
  SİYASET HABERLERİ
Seçim günü üç şehirde basın merkezi kurulacak Seçim günü üç şehirde basın merkezi kurulacak BYEGM tarafından, 24 Haziran'da, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da açılacak merk..
Akşener'e Kocaeli mitinginde AK Parti şoku! Akşener'e Kocaeli mitinginde AK Parti şoku! İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in Kocaeli’de düzen..
Yediyıldız: Ordu yine tarih yazdı! Yediyıldız: Ordu yine tarih yazdı! AK Parti Ordu Milletvekili Adayı Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, Cumhurbaşkanı Recep ..
'Turgut Özal'ı limonatayla zehirlediler' 'Turgut Özal'ı limonatayla zehirlediler' Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili konuştu...
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı