HABER AKIŞI

Yerli yazılımla bir bir temizlenecek

 Tarih: 03-03-2018 08:00:00
MEB, FETÖ bağlantılı yayınlarda sıklıkla kullanılan kelimeler ile argo ifadeleri ders kitaplarından ayıklamak için yerli yazılım geliştirdi. İntihal.net programı zararlı içerikleri silecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ ve diğer terör örgütlerini ders kitaplarından temizlemek, argo ve cinsiyetçi kelimeleri, KHK ile ihraç edilmiş kişilerin kitaplarından alıntı olup olmadığını tespit etmek için kullanacağı ilk yerli ve milli intihal tespit programını tanıttı. 

2018-2019 eğitim-öğretim yılında okutulacak ders kitaplarının incelenmesinde ilk yerli intihal tespit yazılım programı kullanılacak. Ders kitapları öğretmenlerden oluşan komisyonlar ile incelenirken,  intihal tespit yazılımı ile daha ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulacak.   

ARGOLAR AYIKLANACAK

Fırat Üniversitesi Teknokent’inde yapılan tanıtımda konuşan Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, “Yazılımı Türkçe, İngilizce, Arapça ve diğer dillerde kaynak taraması yapabiliyor. Yabancı yazılımlar Türkçe kelimeleri desteklemekte zayıftı” dedi.  Durmuş, “Başta FETÖ ve PKK olmak üzere bir takım terör örgütlerinin tedavüllerini fark etmemize vesile olacak birtakım uyarılar verebilecek. Bu yazılım sayesinde, başkanlığımıza sunulan ders kitaplarını incelerken birtakım argo, kaba dil, ırkçı söylem, cinsiyetçi söylem gibi söylemleri fark edebileceğiz. Kitapların hazırlayanlar tarafından başka bir kitaptan alıntı yapılıp yapılmadığını tespit edeceğiz. Başka bir yazarın eserini kısmen veya tamamen alıp almadığını tespit edeceğiz, bu anlamdaki benzerlik tespitini yapmış olacağız” diye konuştu. Asos Eğitim Bilişim Danışmanlık Limited Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer ise şunları söyledi: Türkiye’de henüz basıma verilmemiş bir kitap, yabancı ülkelerin veri havuzunda yer alıyor. Bu nedenle, intihal tespit programı stratejik ve milli olması gereken bir üründür.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
ABD yönetiminden farklı Menbiç açıklamaları ABD yönetiminden farklı Menbiç açıklamaları ABD'nin Menbiç'teki askeri varlığına dair Pentagon net bir açıklama yapmaktan çe..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Regaip Kandili mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Regaip Kandili mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajında, 'Milletimizin ve İslam aleminin Regaip geces..
Bahçeli'nin A Takımı belli oldu Bahçeli'nin A Takımı belli oldu MHP'de Başkanlık Divanı'na 7 yeni isim katıldı. Yaşar Yıldırım, İzzet Yontar, Fe..
HDP'li Ağoğlu, tutuklandı HDP'li Ağoğlu, tutuklandı Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde nevruz kutlamalarında yaptığı konuşmanın ardından '..
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı