HABER AKIŞI

Türkiye'den BM'ye sert tepki: Beklentilerden uzak

 Tarih: 23-05-2018 07:10:00
Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi'ni uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması sorumluluğunu yerine getirememekle eleştirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin silahlı çatışmalarda sivillerin korunması  oturumunda konuşan Sinirlioğlu, çatışmalardan en fazla etkilenenlerin siviller olduğuna ve geçen yıl dünya genelinde çatışmaların yaşandığı sadece 6 ülkede 26 bin kişinin hayatını kaybettiğine ve yaralandığına dikkati çekti.

Sinirlioğlu, ''Konsey özellikle Suriye ve Filistin gibi en kritik konulara ilişkin beklentileri karşılamaktan çok uzak. Dünyanın bu iki bölgesinde  tanık olduklarımız BM sisteminin 70 yıldan fazla süredir savunmak için çabaladığı  tüm değerlerin görmezden gelinmesi ve uluslararası hukuk ilkelerinin açık bir  şekilde ihlali anlamına geliyor.  Masum sivillerin hedef alınması hiçbir şekilde  mazur görülemez. Cezasız kalınmasına son vermek için kararlı davranmalı ve gerçek  hesap verebilirlik mekanizmaları oluşturmalıyız.'' dedi.

 

 

Dünya genelinde 65 milyondan fazla kişinin evlerinden, ülkelerinden  kaçmak zorunda kaldığını ve bunların  22,5 milyonunun mülteci konumunda olduğunu  vurgulayan Sinirlioğlu, çatışmalar nedeniyle dakikada 20 kişinin zorla  yerlerinden edildiğini ifade etti.

Sivilleri korumanın en etkili yolunun çatışmaları engellemek olduğunun  altını çizen Sinirlioğlu, terörle mücadeleye ilişkin de şu değerlendirmede  bulundu:

''Uluslararası toplumun bazı üyeleri, terör tehditleri karşısında  taahhütlerini yerine getirememekte. Bu tehditlerin her türlüsüne karşı ortak  mücadelemizi daha da geliştirmek ve koordine etmenin yollarını aramalıyız ve bu,  devlet dışı silahlı gruplarla onları meşruiyet kazanmak için propaganda aracı  olarak kullanmaya teşvik edecek belgeler imzalamaktan kaçınmayı da içermeli.  Bütün uluslararası örgütler ve sivil toplum örgütlerinin terör örgütleri ile  sözde 'taahhütname' olarak adlandırılanlar da dahil her türlü sözleşme yapmaktan  kaçınması gerektiğine inanıyoruz.''

Sivilleri korumanın asıl yükümlülüğünün devletlerde olduğunu ancak  devletlerin başarısız olduğu durumlarda uluslararası toplumun sivillerin  korunmasına yardım etme sorumluluğu taşıdığını belirten Sinirlioğlu, Türkiye'nin  en dramatik ve uzun süreli insani krizlerden birinin yaşandığı Suriye'ye yardım  eli uzatmayı sürdüreceğini söyledi.

Suriye'deki trajedinin çok yönlü etkilerini komşu ülke olarak  Türkiye'nin derinden hissettiğini anlatan Feridun Sinirlioğlu,  Türkiye'nin  dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu anımsatarak,  uluslararası toplumun da bu sorumluluğu paylaşması gerektiğini kaydetti.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Bu zihniyete bir kez daha ‘dur’ diyeceğiz, geçit vermeyeceğiz” “Bu zihniyete bir kez daha ‘dur’ diyeceğiz, geçit vermeyeceğiz” Genel Sekreter Fatih Şahin, partisince Mamak ilçesi Yeşilbayır Mahallesi'nde düz..
“SÜTAŞ gibi tesislerin farkı, yerli girdi kullanmalarıdır” “SÜTAŞ gibi tesislerin farkı, yerli girdi kullanmalarıdır” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ tarafından Bingöl'ün merkez Sarıçiç..
“Terör örgütleriyle her ne olursa olsun, her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” “Terör örgütleriyle her ne olursa olsun, her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediyesi Tomruk Kafe'de d..
“Önümüzdeki dönemde beş hedef sektör üzerinde büyümeyi sağlamak istiyoruz” “Önümüzdeki dönemde beş hedef sektör üzerinde büyümeyi sağlamak istiyoruz” Başbakan Binali Yıldırım, ATV-A Haber ortak canlı yayınında katıldığı programda ..
  SİYASET HABERLERİ
İlk F-35 Türkiye'ye törenle teslim edildi! İlk F-35 Türkiye'ye törenle teslim edildi! Türkiye, program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağını Teksas-F..
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta halka hitap ediyor...
Hayrettin Hoca uyardı: Ölümün tecrübesi olmaz Hayrettin Hoca uyardı: Ölümün tecrübesi olmaz Prof. Hayrettin Karaman 24 Haziran seçimleri öncesi "Ölüm tecrübe edilemez ve so..
En yüksek seçmen artışı Güneydoğu'da En yüksek seçmen artışı Güneydoğu'da 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimine y..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı