HABER AKIŞI

Türkiye'de oyun pazarı büyüyor

 Tarih: 25-05-2018 00:10:00
Bahçeşehir Üniversitesi, Dijital Oyun Tasarım Bölümü’nün düzenlemiş olduğu ‘‘Türkiye’de Oyun Pazarı’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi.

Durmuş; Dijital oyunlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Dünya’da ortalama 2 Milyar kişi oyun oynamaktadır. Türkiye’de yirmi milyondan fazla kişi oyun oynuyor. İnternet alt yapısının güçlenmesi, genç nüfusun artmasıyla birlikte bu rakamların daha da artacağı öngörülmektedir.

Oyun pazarının yeniliklere ve büyümeye açık olması, oyuna olan ilginin her geçen gün artması, yatırımcıların bu sektörde yatırımlar yapması, pazar açısından önemli fırsatlar sunmaktadır.  

Pazarın ülkemizdeki büyüme hızına baktığımızda, Türkiye’nin 2020 yılında bu pazardan 2 Milyar Dolar pay alacağı tahmin edilmektedir. Pazarı sosyolojik olarak incelediğimizde ise; Türkiye’de 12- 30 yaş arası erkekler oyuna daha çok ilgi gösterdiğini gözlemlemekteyiz.

Kamuda da bu sektöre ilgi artmaktadır. Örneğin; KOSGEB, 2018 KOBİ-GEL proje çağrısında ilk kez oyun sektörüne de yer vermiştir. KOBİ-GEL kapsamında toplam 700 Milyon TL bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 500 Milyon TL’si ile imalat sektörü, 200 Milyon TL’si ile de yazılım ve oyun sektörü desteklenmektedir. Proje çağrısının son günü ise, 22 Haziran 2018.

Seminerde konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ise: ‘‘Yakın gelecekte Türkiye’de bu alanda yetişmiş insan gücüne ciddi anlamda ihtiyaç duyulacak. Biz şimdiden hem bu ihtiyaca cevap vermeye çalışıyoruz hem de kendi oyun girişimini kurmak isteyen girişimci ruhlu öğrencilerimize yol gösteriyoruz, dedi.’’

 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Bu zihniyete bir kez daha ‘dur’ diyeceğiz, geçit vermeyeceğiz” “Bu zihniyete bir kez daha ‘dur’ diyeceğiz, geçit vermeyeceğiz” Genel Sekreter Fatih Şahin, partisince Mamak ilçesi Yeşilbayır Mahallesi'nde düz..
“SÜTAŞ gibi tesislerin farkı, yerli girdi kullanmalarıdır” “SÜTAŞ gibi tesislerin farkı, yerli girdi kullanmalarıdır” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ tarafından Bingöl'ün merkez Sarıçiç..
“Terör örgütleriyle her ne olursa olsun, her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” “Terör örgütleriyle her ne olursa olsun, her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediyesi Tomruk Kafe'de d..
“Önümüzdeki dönemde beş hedef sektör üzerinde büyümeyi sağlamak istiyoruz” “Önümüzdeki dönemde beş hedef sektör üzerinde büyümeyi sağlamak istiyoruz” Başbakan Binali Yıldırım, ATV-A Haber ortak canlı yayınında katıldığı programda ..
  SİYASET HABERLERİ
İlk F-35 Türkiye'ye törenle teslim edildi! İlk F-35 Türkiye'ye törenle teslim edildi! Türkiye, program ortağı da olduğu F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçağını Teksas-F..
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor... Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş'ta halka hitap ediyor...
Hayrettin Hoca uyardı: Ölümün tecrübesi olmaz Hayrettin Hoca uyardı: Ölümün tecrübesi olmaz Prof. Hayrettin Karaman 24 Haziran seçimleri öncesi "Ölüm tecrübe edilemez ve so..
En yüksek seçmen artışı Güneydoğu'da En yüksek seçmen artışı Güneydoğu'da 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimine y..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı