HABER AKIŞI

Suudi Arabistan'dan dev plan! Tam 414 milyar dolar

 Tarih: 15-12-2017 16:40:00  -   Güncelleme: 16-12-2017 07:40:00
Saudi Aramco, gelecek yıl planladığı ve trilyon dolarlık halka arzı öncesinde 10 yıllık yatırım planını açıkladı.

Dünyanın en çok üretim yapan petrol şirketi olan Suudi Arabistan hükümeti kontrolündeki Saudi Aramco, gelecek 10 yılda 414 milyar dolar harcayacak. Şirket yöneticilerinin verdiği bilgiye göre yatırım bütçesinde altyapı ve sondajın yanı sıra yeni sektörlere yönelim de var.

CEO Amin Nasser'in açıklamasına göre, Saudi Aramco'nun geçen yıl ki tahmininde 2025 yılı itibarıyla koyduğu 334 milyar dolarlık harcama planındaki artış da işi genişletme vizyonundan kaynaklı.

Saudi Aramco yatırımlarının 134 milyar dolar tutarındaki kısmı sondaj, 78 milyar dolar civarındaki bölümü ise petrol kuyularına ayrılacak. 

PETROL BAĞIMLILIĞINI ÖNLEME HEDEFİ

Öte yandan, dev firma rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi için de petrokimyasal üreticisi Saudi Basic Industries Corp (SABIC) ile 20 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Dev bir tesisi de içinde barındıran yatırımla ham petrolün kimyasallara dönüştürülmesi isteniyor. Proje, ülke içerisinde bu anlamda yapılacak ilk proje olmakla kalmayacak; dünyanın da en büyüğü olacak. 

Suudi Arabistan, Vizyon 2030 ekonomik reform pakedine göre ülkenin petrol ekonomisine bağlılığını sona erdirmek ve petrol dışında milli bir özel sektör geliştirmeyi planlıyor. Saudi Aramco hafta arasında 1.7 milyar dolar değerinde 13 mutabakat anlaşması da imzalamıştı.

414 milyar dolarlık yatırım bütçesinden kobilere ayrılacak pay ile de yıllık 40 bin istihdam ve Suudi Arabistan gayrı safi milli hasılasına da 30 milyar riyal yani 8 milyar dolarlık katkı bekleniyor.  Krallık, ekim ayında 1.1 milyar dolarlık kamu yatırım fonu da yaratmıştı. 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER Flash HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Şeref yoksunu insanlar artık bu ülkede barınamayacak” “Şeref yoksunu insanlar artık bu ülkede barınamayacak” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’..
“Halkımız demokrasiden üstün bir şey olmayacağını dünyaya gösterdi” “Halkımız demokrasiden üstün bir şey olmayacağını dünyaya gösterdi” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Edirne'de AK Parti teşkilatıyla bir araya..
“Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” “Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz'da m..
“Buranın, Türkiye’nin en güzel yeri olması gerekiyor” “Buranın, Türkiye’nin en güzel yeri olması gerekiyor” Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ankara Doğantepe Mahallesi'nde yaptırılan..
  SİYASET HABERLERİ
Mahir Ünal'dan kritik açıklamalar Mahir Ünal'dan kritik açıklamalar AK Parti sözcüsü Mahir Ünal gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyor...
Dünya Erdoğan-Trump tokalaşmasını konuşuyor Dünya Erdoğan-Trump tokalaşmasını konuşuyor ABD Başkanı Donald Trump'ın Brüksel'de gerçekleşen NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkan..
Sarıkoca'dan Kılıçdaroğlu'na tokat gibi cevap Sarıkoca'dan Kılıçdaroğlu'na tokat gibi cevap Dün partisinin grup toplantısında Adil Öksüz olayıyla ilgili iddialarda bulunan ..
Erdoğan düşmanlığı... Yunan medyası nefret kustu Erdoğan düşmanlığı... Yunan medyası nefret kustu Yunan gazetesi Ekathimerini, Başkan seçilen Erdoğan ve Türkiye hakkında küstah i..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı