HABER AKIŞI

Star TV Börü dizisindeki Börü ne demek? Börü'nün kelime anlamı nedir?

 Tarih: 15-02-2018 16:00:00
Star TV ekranlarında yakın bir zaman içerisinde yayın hayatına başlayacak Börü dizisindeki ''Börü'' kelimesinin ne anlama geldiği merak edilerek internet üzerinden yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Peki, özel harekat olan Börü timinin başından geçen olayları konu edinecek Börü dizindeki ''Börü'' ne demek? İşte, dağ filminin yapımcılarının büyük ustalıkla hazırladığı proje olan Börü dizisindeki Börü'nün kelime anlamı!

Börü dizisi, güçlü oyuncu kadrosu ve çarpıcı hikayesiyle Star TV ekranlarında yeni yayın döneminde izleyicisinin karşısına geçmeye hazırlanıyor. Börü adında bir özel harekat timinin başından geçen olayları aktarması dizinin konusunu oluşturuyor. Börü dizisinin yayın hayatına başlayacağının duyurusunun gerçekleştirilmesiyle birlikte izleyici kitlesi dizide adı geçen Börü kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek adına sorgulamalarını tüm hızıyla başlattı. DAĞ II filminin yazarı ve yönetmeni Alper Çağlar’ın yepyeni ve başarılı projesi olan Börü, özellikle dizinin de adı olan ''Börü'' kelimesi izleyicilerin yakından ilgilendiği konular arasındaki ilk sıralarda yerini alıyor. Peki, yakın bir zaman içerisinde ekranlarda iddialı bir şekilde yerini alacak Börü dizisindeki ''Börü'' kelimesi ne demek? İşte, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yakın tarihe sahne olacak Börü dizisindeki Börü'nün merak edilen ve araştırılan kelime anlamı...

BÖRÜ NE DEMEK? BÖRÜ KELİME ANLAMI NEDİR?

 

 

Börü kelimesinin kökenini incelediğimizde eski Türkçe'den gelen bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Börü, mitolojik bir anlamı içerisinde barındırıp dilimizde ''kurt'' kelimesini ifade etmektedir.  

Börü'nün sözlük anlamına bakıldığında ise; kurt, bahadır, cesur ve yiğit olarak görülmektedir. Kurt yalnızca bir hayvan olarak kabul edilmemektedir, bununla birlikte kutsal bir varlık olarak da görülmektedir.

Eski Türkler'deki hakim olan anlayışta kurt, savaşçı anlamı taşımaktadır. Nihal Atsız'ın ‘’Bozkurtların Ölümü’’ ve ‘’Bozkurtlar Diriliyor’’ adlı eserlerinde adından sıkça söz ettiği, Kürşad'ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır.

Öte yandan Börü kelimesi Türkçe'de pek çok anlam ifade eden bir kelimedir. Örnek verecek olursak; kimi zaman tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrıları, kimi zaman ise at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları, ve bazen de yiğit güreçileri ifade etmek için kullanılmaktadır.

Türk mitolojisinde, her yüzyılda veya yarı yüzyılda bir gökten kut getiren gök mavisi büyük kurt anlamı bulunmaktadır. Çin kaynaklı Ergenekon destanı yazıtlarında da, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmektedir.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Albayrak'tan önemli Afrin mesajı! Bakan Albayrak'tan önemli Afrin mesajı! Enerji Bakanı Berat Albayrak . Afrin'in teröristlerden temizlendiğini, Afrinlile..
CHP'li Altay'ın Afrin istihbaratı çöktü CHP'li Altay'ın Afrin istihbaratı çöktü TSK ve ÖSO'nun Afrin merkezini çok kısa bir sürede teröristlerden temizlemesi, C..
Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan Devlet Bahçeli, MHP'nin 12. Olağan Kurultayında Devlet Bahçeli, MHP Genel Başkan..
Devlet Bahçeli uyardı: Tehlike henüz geçmedi! Devlet Bahçeli uyardı: Tehlike henüz geçmedi! MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 12. Büyük Kurultayı'nda partililere..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı