HABER AKIŞI

Star TV Börü dizisindeki Börü ne demek? Börü'nün kelime anlamı nedir?

 Tarih: 15-02-2018 16:00:00
Star TV ekranlarında yakın bir zaman içerisinde yayın hayatına başlayacak Börü dizisindeki ''Börü'' kelimesinin ne anlama geldiği merak edilerek internet üzerinden yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Peki, özel harekat olan Börü timinin başından geçen olayları konu edinecek Börü dizindeki ''Börü'' ne demek? İşte, dağ filminin yapımcılarının büyük ustalıkla hazırladığı proje olan Börü dizisindeki Börü'nün kelime anlamı!

Börü dizisi, güçlü oyuncu kadrosu ve çarpıcı hikayesiyle Star TV ekranlarında yeni yayın döneminde izleyicisinin karşısına geçmeye hazırlanıyor. Börü adında bir özel harekat timinin başından geçen olayları aktarması dizinin konusunu oluşturuyor. Börü dizisinin yayın hayatına başlayacağının duyurusunun gerçekleştirilmesiyle birlikte izleyici kitlesi dizide adı geçen Börü kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek adına sorgulamalarını tüm hızıyla başlattı. DAĞ II filminin yazarı ve yönetmeni Alper Çağlar’ın yepyeni ve başarılı projesi olan Börü, özellikle dizinin de adı olan ''Börü'' kelimesi izleyicilerin yakından ilgilendiği konular arasındaki ilk sıralarda yerini alıyor. Peki, yakın bir zaman içerisinde ekranlarda iddialı bir şekilde yerini alacak Börü dizisindeki ''Börü'' kelimesi ne demek? İşte, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yakın tarihe sahne olacak Börü dizisindeki Börü'nün merak edilen ve araştırılan kelime anlamı...

BÖRÜ NE DEMEK? BÖRÜ KELİME ANLAMI NEDİR?

 

 

Börü kelimesinin kökenini incelediğimizde eski Türkçe'den gelen bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Börü, mitolojik bir anlamı içerisinde barındırıp dilimizde ''kurt'' kelimesini ifade etmektedir.  

Börü'nün sözlük anlamına bakıldığında ise; kurt, bahadır, cesur ve yiğit olarak görülmektedir. Kurt yalnızca bir hayvan olarak kabul edilmemektedir, bununla birlikte kutsal bir varlık olarak da görülmektedir.

Eski Türkler'deki hakim olan anlayışta kurt, savaşçı anlamı taşımaktadır. Nihal Atsız'ın ‘’Bozkurtların Ölümü’’ ve ‘’Bozkurtlar Diriliyor’’ adlı eserlerinde adından sıkça söz ettiği, Kürşad'ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır.

Öte yandan Börü kelimesi Türkçe'de pek çok anlam ifade eden bir kelimedir. Örnek verecek olursak; kimi zaman tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrıları, kimi zaman ise at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları, ve bazen de yiğit güreçileri ifade etmek için kullanılmaktadır.

Türk mitolojisinde, her yüzyılda veya yarı yüzyılda bir gökten kut getiren gök mavisi büyük kurt anlamı bulunmaktadır. Çin kaynaklı Ergenekon destanı yazıtlarında da, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmektedir.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Muharrem İnce’nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım” “Muharrem İnce’nin bugünkü tavrını takdir etmek lazım” Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, CNN TÜRK canlı yayınında se..
“İstikrarı çok güçlü bir hükümet olacak” “İstikrarı çok güçlü bir hükümet olacak” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl İl Başkanlığında düzenlediği basın..
“Türkiye kazandı, bu seçimin kaybedeni yoktur” “Türkiye kazandı, bu seçimin kaybedeni yoktur” Başbakan Binali Yıldırım, Genel Merkez'de vatandaşlara hitap etti.
Başbakan Yıldırım, seçim sonuçlarını Başbakanlık Resmi Konutunda ailesiyle izledi Başbakan Yıldırım, seçim sonuçlarını Başbakanlık Resmi Konutunda ailesiyle izledi Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, seçim sonuçlarını Başbakanlık Re..
  SİYASET HABERLERİ
AGİT seçim izleme heyeti ilk raporunu açıkladı AGİT seçim izleme heyeti ilk raporunu açıkladı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakla..
Erdoğan yarın Yıldırım'ı kabul edecek Erdoğan yarın Yıldırım'ı kabul edecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın Başbakan Yıldırım'ı kabul edecek. İstan..
İnce'den Erdoğan'a tebrik telefonu İnce'den Erdoğan'a tebrik telefonu Muharrem İnce ve Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran seçim zaferi dolayısıyla Cumhur..
Almanya'dan seçim yorumu Almanya'dan seçim yorumu Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'de gerçekleştirilen seçimler sonras..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı