HABER AKIŞI

Samsun'daki denetimlerde 35 gıda işletmesine ceza

 Tarih: 22-05-2018 20:10:00
Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar 6 bin 549 gıda işletmesinin denetlendiğini, 35’ine 232 bin 590 TL idari para cezası kesildiğini açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, müdürlüklerinin Gıda ve Yem Şubesi'nce titizlikle yürütülen gıda denetim hizmetlerinin Ramazan ayı nedeniyle sıklıklaştırdığını ifade ederek, gıda denetimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2017 yılında 968 bin 572 TL idari para cezası kestiklerini belirten Kırmacı, şunları kaydetti:

"İl ve ilçe müdürlüklerimiz, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu doğrultusunda gıda işletmelerine yönelik gerek rutin olarak, gerekse ihbar ve şikayet üzerine denetim ve kontrolleri titizlikle yürütmeye Ramazan ayında da devam etmektedir. Öncelikle 2017 yılına baktığımızda, Samsun ili genelinde bulunan 11 bin 124 adet gıda işletmesinde 16 bin 533 denetim yapılmış ve 143 adet idari para cezası kararı karşılığında toplam 968 bin 572 TL idari para cezası uygulanmıştır. 2018 yılına geldiğimizde ise geride bıraktığımız Nisan ayı sonuna kadar 6 bin 549 gıda işletmesi denetlenmiştir. Bu denetimler neticesinde, 35 adet idari para cezası kararı karşılığında toplam 232 bin 590 TL idari para cezası uygulanmıştır. Yapılan bu denetimlerde, 1032 adet gıda numunesi alınmıştır. Analizi yapılan gıda numunelerinden 916 adet numune gıda mevzuatına uygun bulunmuş, 20 adet numunenin analiz sonucu ise gıda mevzuatına aykırı bulunarak idari para cezası uygulanmıştır. 69 adet numunenin ise sonucu beklenmektedir."

Vatandaşlar tarafından 2018 yılı içerisinde ‘Alo 174 Gıda’ hattına yapılan ihbarlar neticesinde 259 bildirim alındığını ifade eden Kırmacı, "Yapılan denetimlerde olumsuzluk tespit edilmesi sonucunda 12 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır. Yılın ilk çeyreğindeki bu gıda denetim faaliyetleri, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle, halkımızın sağlıklı gıda temini sağlamak için ilimiz genelinde başta pastaneler, fırınlar ve tatlıcılar olmak üzere, tüm gıda işletmelerinde sıkılaştırılarak devam etmektedir. Bu noktada bir kez daha Alo Gıda 174 aracılığıyla vatandaşlarımızdan ihbar ve geri dönüşleri beklediğimizi hatırlatmak isteriz. Çünkü sonuçta en iyi denetçi tüketicinin kendisidir" diye konuştu. 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“İstikrarı çok güçlü bir hükümet olacak” “İstikrarı çok güçlü bir hükümet olacak” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl İl Başkanlığında düzenlediği basın..
“Türkiye kazandı, bu seçimin kaybedeni yoktur” “Türkiye kazandı, bu seçimin kaybedeni yoktur” Başbakan Binali Yıldırım, Genel Merkez'de vatandaşlara hitap etti.
Başbakan Yıldırım, seçim sonuçlarını Başbakanlık Resmi Konutunda ailesiyle izledi Başbakan Yıldırım, seçim sonuçlarını Başbakanlık Resmi Konutunda ailesiyle izledi Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, seçim sonuçlarını Başbakanlık Re..
“Milli ajansımızın tehdit edilmesi kabul edilemez” “Milli ajansımızın tehdit edilmesi kabul edilemez” Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Genel Merkez önünde basın m..
  SİYASET HABERLERİ
Silip süpürdü! Seçimi Erdoğan kazandı, Yunan coştu Silip süpürdü! Seçimi Erdoğan kazandı, Yunan coştu Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’deki seçimlerin son derece demokrat..
Meclis'te ilk otutumu Baykal yerine o yönetebilir! Meclis'te ilk otutumu Baykal yerine o yönetebilir! 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi sonuçlarına göre, 79 yaşındaki Deniz Bayk..
Çelik: Gün sırtını Toroslara yaslayanların günüdür Çelik: Gün sırtını Toroslara yaslayanların günüdür Antalya'nın Alanya ilçesinde Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimi s..
Erdoğan'ın rekor kırdığı il belli oldu Erdoğan'ın rekor kırdığı il belli oldu 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin resmi olmayan sonuçlarına gör..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı