HABER AKIŞI

ÖSYM ek yerleştirme sonuçları açıklandı mı? Üniversite ek yerleştirme sonuç sorgulama!

 Tarih: 12-09-2017 14:15:00
Herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar, üniversite ek yerleştirme tercih işleminde bulunmalarının ardından sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) gelecek resmi açıklamayı bekliyor. Peki, ÖSYM ek yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı? Ek yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih yayınlandı mı? İşte, üniversite ek yerleştirme sonuç sorgulama sayfası...

LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar için açılan üniversite ek yerleştirme başvuruları geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve adaylar yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili heyecanlı bir bekleyiş içerisine girdi. ÖSYM ek yerleştirme başvuruları 25 Ağustos 2017 tarihinde saat 10.00 itibari ile başladı. Başvurular 5 Eylül 2017 tarihinde tamamladı.

Üniversitelere ek yerleştirme tercih işleminde bulunan adayların gözü sonuçların ne zaman açıklanacağı konusuna ilişkin ÖSYM tarafından gelecek açıklamaya çevrildi. Üniversite ek yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından henüz bir resmi açıklama gerçekleştirilmedi. Üniversitelere ek tercih sonuçlarının duyurulması ile ilgili bir tarih yayınlanmadı. Ancak merakla beklenen üniversite ek yerleştirme sonuçlarının bugün içerisinde adayların erişimine açılması bekleniyor.

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

ÖSYM EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI GİRİŞ SAYFASI

2017 yılı itibariyle yapılan üniversite LYS ek yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfasından erişime açılacak.

LYS tercih sonuçları posta ile adreslere gönderilmeyecek ve sadece elektronik ortamdan öğrenilebilecek.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME TERCİH SONUÇLARINI AŞAĞIDAKİ LİNK ARACILIĞIYLA SORGULAYABİLİRSİNİZ

https://sonuc.osym.gov.tr/

ÖSYM EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversite ek yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından henüz bir resmi açıklama gerçekleştirilmedi. Üniversitelere ek tercih sonuçlarının duyurulması ile ilgili bir tarih yayınlanmadı. Ancak merakla beklenen üniversite ek yerleştirme sonuçlarının bugün içerisinde adayların erişimine açılması bekleniyor.

ÜNİVERSİTELERE EK YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME BOŞ KONTENJAN SAYISI

Üniversitelerdeki lisans programlarına 417 bin 714, ön lisans programlarına 367 bin 236 aday yerleşti. Lisans programlarında 18 bin 770, ön lisans programlarında ise 20 bin 19 olmak üzere 38 bin 789 kontenjan boş kaldı.

Devlet üniversitelerinin lisans programlarında 4 bin 437, ön lisans programlarında 9 bin 810, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 7 bin 32, ön lisans programlarında 8 bin 291, KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarında 6 bin 181, ön lisans programlarında bin 903, yurtdışındaki üniversitelerin lisans programlarında bin 120, ön lisans programlarında 15 kontenjan boş kaldı.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMİNİ KİMLER YAPABİLECEK?

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.

Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Yerleştirme işlemleri kapsamında ilk tercihini yapmayan adaylar ek yerleştirmelerde tercih verme hakkına sahiptir.

LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMİNİ KİMLER YAPAMAYACAK?

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puana sahip olan adaylar yerleştirilmemektedir. Aynı zamanda kesin kayıt sonunda da kontenjan açığı bulunan programlara ön kayıtla öğrenci alınmamaktadır.

YERLEŞEMEYENLER İÇİN UMUTLAR SONA ERMEDİ!

“Yerleşemeyenler için umutlar sona ermedi” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Sebahattin Kutlu, YGS ve LYS’de alınan puanların ek yerleştirme için kullanılabileceğine dikkat çekiyor:

“Üniversiteye girememiş olmak, ilk yaptığımız tercihlerde istediğimiz okula, istediğimiz bölüme yerleşememiş olmak aslında sürecin bittiği anlamına gelmiyor. Birçok adayımız dışarıda kaldı. Ama baktığınızda üniversitelerde de 215 bini aşkın, hatta kayıt yaptırmayanlarla birlikte ek kontenjanda 300 bini bulacak bir kontenjanımız olacak. Bu ciddi bir fırsattır. İlk tercihlerde olduğu gibi, yine bir tercih yapma fırsatı var. Yani üniversiteli olma fırsatı halen devam ediyor.”

Doğru bir tercih listesiyle yeniden ek yerleştirme için başvuruların yapılabileceğini belirten Kutlu, ek yerleştirmenin hem ilk yerleştirmede hiçbir lisans / önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar için, hem de özel yetenek sınavı ile alan bir programa yerleşen veya yerleşemeyen adaylar için de fırsat yaratacağına vurgu yapıyor. ÖSYM’nin açıklayacağı ek kontenjanlarda istediği bölüm / program olan üniversite adaylarının bu fırsatı kaçırmaması gerektiğine işaret ediyor.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Dışişleri'nden BMGK'nın Suriye kararına ilk yorum Dışişleri'nden BMGK'nın Suriye kararına ilk yorum Dışişleri Bakanlığı, BMGK'nın Suriye için aldığı 1 aylık ateşkes kararı hakkında..
Türkiye Afganistan'daki terör saldırılarını kınadı Türkiye Afganistan'daki terör saldırılarını kınadı Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kı..
BMGK kararında Afrin detayı BMGK kararında Afrin detayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı ve Kuveyt'in BM Temsil..
Hükümetten Hollanda'ya 1915 tepkisi Hükümetten Hollanda'ya 1915 tepkisi Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili aldığı skandal karara bir tepk..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı