HABER AKIŞI

Ortaklık sona erdi! 'Kürtlere silah vermeye gerek yok'

 Tarih: 12-06-2018 09:05:00  -   Güncelleme: 12-06-2018 11:05:00
Kanada'nın 3 yıldan fazla bir süredir Irak'ta Peşmergelerle yürüttüğü askeri ortaklığın resmen sona erdiği açıklandı.

Kanada Genelkurmay Başkanı General Jonathan Vance, gazetecilere  yaptığı açıklamada, geçen sonbaharda Irak ordusu ile Peşmergeler arasında yaşanan  çatışma üzerine tüm askeri yardımların askıya alındığını söyledi.

General Vance, 3 yıldan fazla bir süredir Peşmergelerle çalışan  Kanadalı özel kuvvetler personelinin yürüttüğü ortaklığın da Musul'un terör  örgütü DEAŞ'tan kurtarılması nedeniyle resmen bittiğini doğruladı.

 

 

"SİLAH VERMEYE GEREK KALMADI"

Ayrıca Vance, yeni durum üzerine Kanada'nın Kürt güçlerini  silahlandırma planına devam etmesinin artık mümkün olmadığını ifade etti.

Federal hükümetin Irak'taki DEAŞ militanlarıyla savaşan Kürt güçlerine  milyonlarca dolar değerinde ağır silah vermesine gerek kalmadığını vurgulayan  Vance, "Bu planın nihai amacı, Irak ordusunun, Peşmergelerin ve koalisyon  güçlerinin Musul'u DEAŞ'ten geri almasına yardım etmesiydi. Bu amaca ulaşıldığına  göre, silahların Kürtlere aktarılmasına gerek kalmadı. Silahları göndermemiz bir  mecburiyetti, misyonun amacına ulaşması için bir zorunluluk meselesiydi ancak bu  durum ortadan kalktı." dedi.

Kanada hükümeti geçen yıl bölgedeki DEAŞ unsurlarının ortadan  kaldırılması misyonunun bir parçası olarak Peşmerge güçlerine tüfek, makineli  tüfek, bomba atar ve anti-tank füzeleri gibi ağır silahlar verileceğini  duyurmuştu.

AĞIR SİLAHLAR MONTREAL'DEKİ DEPOLARDA

Peşmergelere verilmesi planlanan ağır silahların, halen Montreal'deki  Kanada Silahlı Kuvvetleri tedarik deposunda muhafaza edildiği belirtildi.

Sevkiyatın, Kürtlerin Kuzey Irak'ta başlattığı sözde bağımsızlık  süreci üzerine durdurulduğu da ortaya çıktı.

Bu arada, Kanada ana muhalefet partisi Muhafazakarların lideri Andrew  Scheer, Peşmergeler için hazırlanan silahların Ukrayna’ya verilmesi önerisinde  bulundu. Scheer 9,5 milyon dolar değerinde olduğunu ifade ettiği silah ve  teçhizatın depolarda tozlanması yerine bir an önce Ukrayna'ya gönderilmesini  istedi.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER Flash HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Silvan Barajı, herkesi refaha doğru götürebilecek büyük bir projenin adıdır” “Silvan Barajı, herkesi refaha doğru götürebilecek büyük bir projenin adıdır” Genel Başkan Yardımcısı Eker, Silvan ilçesinde partisinin seçim koordinasyon mer..
“Amigo diliyle bir cumhurbaşkanı adayı konuşmaz” “Amigo diliyle bir cumhurbaşkanı adayı konuşmaz” Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Ramazan Bayramı dolayısıyla..
“Selahattin Demirtaş ile beraber yol yürüyorlar” “Selahattin Demirtaş ile beraber yol yürüyorlar” Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Foça İlçe Başkanlığına bayram ziyaretinde bul..
“İstanbul ‘evet’ dediyse Türkiye ‘evet’ demiştir” “İstanbul ‘evet’ dediyse Türkiye ‘evet’ demiştir” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı Miting Alanı'nda düzenl..
  SİYASET HABERLERİ
HDP'ye vatandaş tokadı HDP'ye vatandaş tokadı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekili adaylarının katılımıyla Ku..
Saadet Partisi'nde 'terör' istifası Saadet Partisi'nde 'terör' istifası Saadet Partisi Şırnak milletvekili adayı Zeki Begiş, partisinin teröre destek ve..
Milletvekili adayı yaralıya ilk müdahalede bulundu Milletvekili adayı yaralıya ilk müdahalede bulundu Ordu'nun Korgan ilçesinde düzenlenen yayla festivalinde başından yaralanan güreş..
Marka şehir Antalya tarih yazdı Marka şehir Antalya tarih yazdı Antalya Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde tarih yazdı.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı