HABER AKIŞI

IMF’yi ters köşe yapan beş yıldızlı büyüme

 Tarih: 12-09-2017 10:50:00  -   Güncelleme: 12-09-2017 12:40:00
Türkiye yılın ikince çeyreğinde, yüzde 5.1 büyüyerek tüm dünyayı yine şaşırttı.

Türk ekonomisi şaşırtmaya devam ediyor. İlk çeyrekte yüzde 5.2 büyüyen ekonomi ikinci çeyrekte de yüzde 5.1’i yakaladı. Böylece Türkiye AB ve OECD’nin 2 katı büyürken yüzde 2.5’lik büyüme öngören IMF’nin tahmini de ikiye katlandı.

Türkiye için yüzde 2.5 büyüme öngören IMF’nin tahminini ikiye katlayan Türkiye, hem AB hem de OECD ülkelerinin iki katı büyürken, Çin ve Hindistan’ın ardından G-20’de de ilk üçe girdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), dün açıkladığı verilere göre hükümetin reel sektörü desteklemeye dönük adımlarının etkisiyle büyümenin 1.98 puanı ihracattan, 2.68 puanı ise yatırımdan geldi. 

YÜZDE 5 BANDINA OTURDU 

Böylece yüzde 5 gibi çoğu Avrupa ülkesine göre yüksek bir büyüme bandına oturan ekonomi, darbe girişimi öncesindeki büyüme rakamlarını da geride bırakmış oldu. Verilere göre ikinci çeyrekte tarım yüzde 4.7, sanayi sektörü yüzde 6.3, inşaat sektörü ise yüzde 6.8 büyüdü. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini ise aynı dönemde cari fiyatlarla yüzde 16.3 yükselerek, 734 milyar 211 milyon lira olarak belirlendi. Bu arada TÜİK, geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.3 olarak açıklanan büyümeyi yüzde 4.9’a çekerken, ilk çeyrekte yüzde 5 olarak açıklanan büyümeyi de yüzde 5.2 olarak revize etti. 

AB VE OECD’NİN İKİ KATI

Türkiye yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüme yakalarken aynı dönemde AB ortalaması yüzde 2.4’te kaldı. Türkiye, yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 5.1’lik büyümesiyle Avrupa ülkeleri arasında dördüncü sırada yer alırken, Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Hollanda yüzde 3.8, Almanya yüzde 2.1, Fransa ve İngiltere ise yüzde 1.7 büyüyebildi. Aynı dönemde OEC’nin büyümesi de yüzde 2.4’te kaldı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli “OECD ülkeleri büyüme ortalaması yüzde 2.4 iken, yüzde 5.1 büyüyen Türkiye’yi görmezden gelenlerle, 2008 ABD ekonomik krizini çıkaran aynı odak” dedi. Türkiye yıl sonu için Orta Vadeli Plan’a (OVP) yüzde 4.4 büyüme hedefi koymuştu.

Üçüncü çeyrekte yüzde 7’yi görürüz

- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: 2017 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler de güçlü ekonomik büyümenin ivme kazanarak devam ettiğini göstermekte.

- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Öncü verilere göre bu yılın üçüncü çeyrek büyümesi ikinci çeyrekten daha güçlü gelerek yüzde 7 seviyesinde olacak. Yıllık yüzde 4.4’lük OVP hedefini de rahatlıkla aşarız.

- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Üçüncü çeyrekte de ilk iki çeyrekteki büyümeyi aşacak bir oranla uluslararası kuruluşları şaşırtmaya devam edeceğiz. 

- Maliye Bakanı Naci Ağbal: 3. çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyirle baz etkisi ekonomik büyümeyi ivmelendirecek. OVP hedefimizin üzerinde büyürüz.

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: Gizli ve açık bir şekilde Türkiye’nin önünü kesme çabalarına rağmen üçüncü çeyrekte yüzde 7’yi yakalarız.

İŞ DÜNYASI: ÜRETEREK BÜYÜMEYE DEVAM

- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: OECD’de en yüksek üçüncü büyüme rakamı. Bunda müthiş bir başarı var.

-DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan: Dengeli büyüme ekonominin sağlamlığını gösteriyor.

- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Daha fazla üreterek, daha fazla ihraç ederek bu büyüme eğilimini devam ettireceğiz.

- İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Ekonomimizin ve sanayimizin çarkları durmuyor, durdurulamıyor.

- TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu: Önümüzdeki döneme dair umutlarımız arttı. 

- Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu: Bu büyüme üçüncü çeyrekte de devam edecek.

- Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kibar: Dördüncü çeyrekte biraz daha iyileşme olacak.

- Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın: Bu gelişme, yıl sonunda % 5 üzerinde büyüme getirir.

- Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin ardından başlayan toparlanma süreci tüm hızıyla devam ediyor. l Sinbo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir: Dış talep artışı, yılın üçüncü çeyreğinde de büyümenin güçlü devam edeceğini gösteriyor.

- Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut: Karabulutlar hızla dağılıyor. Kapsayıcı büyüme trendine girdik.

- Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal: Büyümeyesektörümüzün büyük katkıyı vermiş olması pek de şaşırtıcı değil.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Kaya: Uykularım kaçıyor Bakan Kaya: Uykularım kaçıyor Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, çocuk istismarı konusu..
Dışişleri Bakanlığı'ndan Hollanda açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan Hollanda açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan, Hollanda'nın aldığı sözde soykırım kararıyla ilgili aç..
Çavuşoğlu: ABD bu fırsatı çok iyi değerlendirsin Çavuşoğlu: ABD bu fırsatı çok iyi değerlendirsin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile kurulacak olan ikili ilişkiler mekanizması k..
İBB Başkanı Uysal'dan müjde: 4 hat bu yıl açılıyor İBB Başkanı Uysal'dan müjde: 4 hat bu yıl açılıyor İBB Başkanı Mevlüt Uysal, önceden başlayan metro hatlarından 4'ünün bu yıl sonu ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı