HABER AKIŞI

Hayal etti, başarıyı yakaladı

 Tarih: 22-10-2017 14:15:00
Antalya Kepez Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, Türkiye’de ilk açılan fen ve sosyal bilimler programlı proje okulu...

Mayıs 2016’da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılması planlanan ilk 7 okul içerisinde yer aldı, takip eden yıl da eğitime başladı. Ancak bu okulun diğer proje okullarından farklı olarak özel bir hikayesi var. Okul müdürü Yılmaz Güney’in, ''İmam Hatip Fen Lisesi'' adı altında bir proje yazarak, önce kamuoyuna sonra da Milli Eğitim camiasına kabullendirmesiyle başlayan süreç, okulun resmi olarak fen ve sosyal bilimler programlı proje okulu statüsüne kavuşmasıyla son bulmuş.

Yılmaz Güney’in imam hatip fen lisesi kurulması hayali, 2015 yılında okula müdür olarak atandığında başlıyor. TEOG’dan 450 ve üzeri puan alan öğrencileri okullarına kazandırmak isteyen Güney, okulu yaptıran derneğin başındaki Mustafa Ece’yle birlikte sınavdan tam puan alan öğrencileri şehir şehir gezerek ziyaret ediyor. 12 günde 4 bin 444 kilometre yol kateden iki arkadaş, gittikleri şehirlerde hem okullarına öğrenci toplarken hem de ciddi bir kamuoyu oluşturuyorlar.

OLMAYAN LİSEYE KİTAPÇIK BASTIRDILAR

Yaptıkları ziyaretler sonrasında, fen bilimlerinin de okutulduğu bir imam hatip lisesi talebinin olduğunu gören Yılmaz Güney, “Biz fen lisesi ayarında bir imam hatip okulu açalım istiyorduk. Adına İmam Hatip Fen Lisesi dedik. Bu yönde bir proje hazırladık” diyor. Yılmaz Güney ve arkadaşları projeyi hazırlamakla kalmayıp, bunu bir broşür olarak bastırmışlar. Broşürü hem elden dağıtırken hem de sosyal medyada paylaştıklarında yaşadıkları olaylar ise fıkralara konu olacak cinsten. Yılmaz Güney, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret ederek broşürü yetkililere verdiklerinde, ''Allah devletimizden razı olsun ne güzel okullar açıyor'' cevabıyla karşılaştıklarını anlatıyor ve ekliyor: ''Biz de devlet henüz açmadı, açılmasını arzu ediyoruz dedik. O zaman bizi bu sansasyonel işlerle uğraştırmayın cevabını aldık. Bir de uyarı yaptılar. Broşürü sakın dağıtmayın.''

SOSYAL MEDYADAN BAKAN'A TEŞEKKÜR

Broşürü sosyal medyadan paylaştıklarında ise aynı akşam 6 binin üzerinde paylaşım gerçekleşmiş. Bunlar arasında en ilginci, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya teşekkür eden bir vatandaşın tweeti olmuş: “Antalya’da 2016-2017 öğretim döneminde imam hatip fen lisesi açan sayın bakanımız Nabi Avcı’ya teşekkür ederiz.” İlk başta kendi tabiriyle arkadaşlarının bile inanmadığı ve hayalcilikle suçladığı Yılmaz Güney ve arkadaşları, süreç içinde bu fikri kabullendirmiş. İmam hatip fen ve sosyal bilimler proje okullarının literatüre girmesine vesile olan Yılmaz Güney’i, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da arayarak çabalarından dolayı tebrik etmiş. 

PROJE OKULUNDA BOL PROJELİ BİR YIL

Kepez Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin şu anda 260 öğrencisi var. Kurulmasından itibaren geçen bir yıl içinde de proje okulu olması dolayısıyla adına layık işler yapmışlar. Okul müdürü Yılmaz Güney, bir yıl içinde hedeflerinin çoğunu gerçekleştirdiklerini söylüyor. Lisenin öğrencileri, Çin’de 2 bin kişinin katıldığı uluslararası robot yarışması, Robot Challenge 2017’de birincilik ve ikincilik kazanmış. Fare balıklarının Akdeniz’i çölleştirmesi ile ilgili yaptıkları projede öğrenciler, dalış dersi alarak denizin dibini incelemişler. Kültürel alanlara da ağırlık verilen okulun, öğrencilerden oluşan bir orkestrası var. Etkin bir kitap okuma programının uygulandığı okulda öğrencilerin her akşam bir saat kitap okuma zorunluluğu bulunuyor. Yeni başlayan, ''Kitaphane'' projesinde de her öğrenci ve öğretmen okula kendi okuyacağı 4 kitabı alarak getiriyor. Yıl sonunda 10 bin kitaplık bir kütüphane oluşturulması hedefleniyor.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Kürt Kartalları Afrin'e gidiyor! Kürt Kartalları Afrin'e gidiyor! Afrinli Kürtlerden oluşan özel eğitimli bordo bereli birlik, Türk askeri ve ÖSO’..
Akdeniz'deki İtalyan gemisi hakkında yeni detay! Akdeniz'deki İtalyan gemisi hakkında yeni detay! Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama çalışmaları ..
TBMM'den Hollanda açıklaması TBMM'den Hollanda açıklaması TBMM Başkanlığı'ndan Hollanda'nın 1915 kararına ilişkin yapılan açıklamada, "Bu ..
Dışişleri'nden sert tepki! Karar yok hükmünde Dışişleri'nden sert tepki! Karar yok hükmünde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'nın skandal 1915 kararına sert tepk..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı