HABER AKIŞI

FETÖ darbe planlarını 2015'te mi yaptı?

 Tarih: 13-02-2018 10:00:00
İtirafçı olmak isteyen FETÖ’cünün bylock kullanıcısı olması, yaptığı bylock yazışmaları ve darbe planlamalarını nasıl yaptıkları ifade tutunaklarına yansıdı.

Mehmet Acet - Haber7

Önümde bir ifade tutanağı var.

 

 

FETÖ’nün askeriye yapılanmasında ‘doktor grup abisi’ olarak görev yapan İ.E.K. isimli bir FETÖ’cünün etkin pişmanlık hakkından yararlanma, yani itirafçı olma talebinden sonra Afyonkarahisar Emniyet’inde verdiği bir ifade.

İfadeyi önemli kılan üç temel nokta var.

1-İtirafçı olmak isteyen FETÖ’cünün bylock kullanıcısı olması ve yaptığı bylock yazışmalarında ordu içerisinde darbe hazırlıkları yapıldığından söz etmesi.

2-Bu yazışmalarda FETÖ’nün 2015 sonbaharında da bir darbe planlaması yaptığının kanıtlarının bulunması.

3-İtiraflarda geçen takvimin 1 Kasım 2015 seçimleri ile eşzamanlı bir döneme rastlamış olması.

Tutuklu yargılanan İ.E.K.’nın 278319 ID numaralı bylock hattının 30/31 Ekim 2015 tarihine ait mesajlarında, FETÖ’nün o tarihlerde darbe planlamaları yaptığı, 45 dakikada iktidarın el değiştireceği, darbe yapacak kadar adamınız var mı diye sorulan soruya, “Var” yanıtı verdiği, 1970 yılından itibaren orduya sağlam adımlarla adamlar yerleştirildiğini dile getirdiği tespit ediliyor.

Sürecin gidişatından zanlının çözülmesi, itirafçı olmayı kabul etmesi, bu yazışmaların tespit edilmesi üzerine gerçekleşiyor.

İfadesinde İ.E.K, bylock mesaj içeriğinde geçen, FETÖ’nün 2015 sonbaharında darbe planlamalar yaptığı yönündeki verileri kabul ediyor.

Ve şu itiraflarda bulunuyor:

“Bylock mesaj içeriğinde bahsettiğim 2015 yılındaki FETÖ yapılanmasının askeri darbe planlaması yaptığı doğrudur. Afyonkarahisar’da lise sorumluluğu ve doktor grup abisi olarak kendi aramızda Mehmet Fatih Balta, Mehmet Selim Çatıkkaş ve diğer doktor abileri ile yaptığımız istişare toplantılarında bize yapmamız gereken konular belirtildi.”

İ.E.K. ifadesinde 2015 sonbaharında bu tip toplantılarda darbe seçeneğinin açık açık konuşulduğunu anlatıyor.

Bu planlamaların, Ordu içindeki FETÖ’cü rütbeliler ile mahrem imamlar arasında yapılan ev toplantılarında konuşulduğunu itiraf ediyor.

O dönemde bu planların Pensilvanya’ya da taşındığını, ancak örgüt lideri Fetullah Gülen’in şartların oluşmadığı ya da Amerika’nın o günlerde buna izin vermediği gerekçesiyle darbe planlamalarının ertelendiğini anlatıyor.

Bylock yazışmalarıyla ortaya çıkan bir gerçek daha var karşımızda.

Takvime baktığımız zaman, İhsan Emre Kaya’nın “45 dakika içinde iktidar el değiştirecek” dediği günler, 1 Kasım seçimlerinin olduğu günlere rastlıyor.

Seçimden bir, iki gün önce bu yazışmaların bir bylock trafiğine girmiş olması, örgütün seçimlerden ümidini yitirdiği ve darbe dışında bir seçenek kalmadığı noktasına geldiği sonucu çıkıyor.

O günün şartlarında darbe planlamalarının ertelendiği itirafına gelince:

Bandı geriye sarıp baktığımızda 2015 Ekim sonu itibarıyla darbe kalkışmasını erteleme düşüncesinden daha çok, darbe için gerekli hazırlıkların yapılması fikrinin örgüt tarafından benimsendiğini düşünebiliriz.

Neden mi?

1 Kasım seçimlerinin sonuçları ve Ak Parti’nin aldığı net zafer, FETÖ’nün ‘geri dönüş’ umutlarını iyice yitirdiği bir takvim olarak karşımıza çıkıyor.

Örgüt içinde gelişen “Başka çare kalmadı” düşüncesi/korkusunu baz alacaksak, bunun miladı olarak da 1 Kasım’ı dikkate alabiliriz.

Yazışmaların 30/31 Ekim tarihlerine ait olması, FETÖ’nün birkaç gün kala seçimlerle ilgili bir beklentisinin kalmadığı biçiminde yorumlanabilir.

1 Kasım ile 15 Temmuz arasında geçen süreyi ise, darbe fikrinin örgüt içinde olgunlaşması, gerekli zihni ve fiziki hazırlıkların yapılması için geçirilen süre olarak değerlendirmek yanlış olmasa gerek.

Her durumda bu ifade/itiraflar, 15 Temmuz kalkışmasının arkasındaki FETÖ motivasyonuna dair yeni kanıtlar olarak FETÖ dosyalarındaki yerini almış durumda.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER Flash HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Kılıçdaroğlu'na kötü haber! Dokunulmazlığı... Kılıçdaroğlu'na kötü haber! Dokunulmazlığı... CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Batman Mille..
Erbakan İYİ Parti'de! İttifakı o yapacak Erbakan İYİ Parti'de! İttifakı o yapacak 2013 yılında CHP’den belediye başkan adayı olan Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabr..
Rum liderden Türkiye'ye komik teklif Rum liderden Türkiye'ye komik teklif Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Ada açıklarında doğa..
Bülent  Turan: Derdimiz Türkiye'nin güvenliği Bülent Turan: Derdimiz Türkiye'nin güvenliği AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Suriye'deki meselenin bir terör mesel..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı