HABER AKIŞI

Eyüp Sultan’da Cami- Gençlik Buluşması

 Tarih: 18-03-2018 16:00:00
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Diyanet İşleri Başkanlığı'nca başlatılan Cami-Gençlik Buluşması etkinlikleri kapsamında, Eyüp Sultan Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Eyüp Sultan Kaymakamı Abdullah Dölek, İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar, Bahri Şamat, Eyüp Sultan Müftüsü Mustafa Mestan ve Başakşehir Müftüsü Remzi Pehlivan Eyüp Sultan Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dualar edildi. Namaz sonrası cemaate hitap eden İstanbul Müftüsü Yılmaz, Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki yerine değinerek, “İslâm tarihinde dönüm noktası olan savaşlar vardır; Bedir, Malazgirt ve Çanakkale bunlardandır. Bedir, Müslümanların ilk defa bir düşmanla karşılaşmasıydı. O yüzden Allah’ın Rasûlü bu savaşı çok önemsemişti. Bedir’de gelen zaferle İslam ümmetinin önü açıldı ve arkasından büyük bir fütuhat geldi. Malazgirt’te, Anadolu toprakları İslam’a ve Müslümanlara açılmıştır ve bu açıdan önemlidir. Osmanlıların Balkanlar’a geçişi ise Çanakkale’den başlamıştı.  Bunun Batılalar tarafından hazmedilememesi üzerine aynı yerden Müslümanları geri çevirmek üzere yedi düvel Çanakkale Boğazına yığınak yaptı. Bir Haçlı Ordusu hengâmesiyle Osmanlı ve Müslümanların üzerine saldırdılar. Bu anlamda Çanakkale, geri dönüş ve ric’atin eşiğiydi. Bundan 103 sene önce Çanakkale düşse İstanbul ve Anadolu düşecekti. Ama 250.000 şehid verilen bu savaş zaferle neticelendi” dedi.

 

 

Çanakkale’de bir destan yazıldığını ifade eden Yılmaz, “Çanakkale Savaşı, bu milletin mağlup edilemeyeceğini göstermiştir. Çünkü bu millet inandığı değerler uğruna, kitabı uğruna, bayrağı uğruna, mabedi uğruna seve seve canını verebilecek bir fedakârlık ve adanmış duygusu içerisindedir. Canını ve malını Allah’a adamanın bir iman borcu olduğunun idraki içerisindedir. Elhamdülillah öyle de olmuştur. Ecdadımız Çanakkale’de bir destan yazdı ve ruhunun ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.” diye konuştu. 

Çanakkale ruhunun genç nesillere aktarılmasının önemine işaret eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Bizim aziz milletimiz her devirde meydanı boş bırakmamış ve kahramanlığını göstermiştir. 15 Temmuz’da ve bugün Afrin’de aynı kahramanlığı o Çanakkale ruhuyla yaşatmaktadır. Bu Çanakkale ruhunun nesillere aktarılması çok önemli. Biz gençlerimizle sabah namazında buluşarak bu duyguların gençlerimize aktarılmasını, onların bu ruh ve heyecanla yetişerek vatana, millete ve bayrağa sahip çıkmasını arzu ediyoruz.  Çünkü bu bir emanettir, nesiller sürdürülmesi gereken bir bayrak yarışıdır. O yüzden bizim hazinemiz olan gençliğimizi önemsiyoruz. Bir insan için gençlik çağı hazinedir. Bir millet içinse gençliği hazinedir. Onların değerlerimiz uğruna fedakârlıkta bulunacak bir kıvamda yetiştirilmesi daha da önemlidir. Allah Teala gençlerimize, nesillerimize, çocuklarımıza sahip çıkmayı bize nasip eylesin.”

Yılmaz, konuşmasının sonunda Çanakkale Savaşı ve Afrin başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimiz için dua etti. 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” “Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz'da m..
“Buranın, Türkiye’nin en güzel yeri olması gerekiyor” “Buranın, Türkiye’nin en güzel yeri olması gerekiyor” Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ankara Doğantepe Mahallesi'nde yaptırılan..
“Türkiye ne kadar gelişirse gelişsin, esnafımızın yeri ayrı” “Türkiye ne kadar gelişirse gelişsin, esnafımızın yeri ayrı” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, veren İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odala..
“Trafik sorununun minimuma indirildiği çok önemli bir hayat kurtarıcı rol oynayacak” “Trafik sorununun minimuma indirildiği çok önemli bir hayat kurtarıcı rol oynayacak” Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, basın ofisinden açıklama yaptı.
  SİYASET HABERLERİ
CHP’li Tüzün, son sayıyı açıkladı CHP’li Tüzün, son sayıyı açıkladı CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Olağanüstü Kurultay için toplanan imzaları..
Anastasiadis bu kez çizgiyi fena aştı! Anastasiadis bu kez çizgiyi fena aştı! Kıbrıs'ta, AGİT'in desteğiyle Türk ve Rum gazeteciler için hazırlanan tavsiye ni..
AB ülkesi kararı verdi! Konya'da sandık kurulacak AB ülkesi kararı verdi! Konya'da sandık kurulacak İsveç'te eylül ayında yapılacak genel ve yerel seçimler için bütün yurt dışı tem..
Hulusi Akar'dan veda mesajı Hulusi Akar'dan veda mesajı Milli Savunma Bakanı olan Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne veda mesajı ya..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı