HABER AKIŞI

Evden çıkarken okunması gereken dualar nelerdir? Arapça okunuşu

 Tarih: 17-03-2018 04:01:00
Dua, dinin en temel unsurlarından biridir. Kulun her türlü derdinde, sıkıntısında ve üzüntüsünde çareyi Allah-u Teala'dan beklemesidir. Korunmasız ve savunmasız kaldığımız anlarda en büyük kalkandır dua... Güvenle yaşamımızı sürdürdüğümüz evlerimizden çıkarken dua etmek, dışarıda başımıza gelebilecek kötülüklerden korunmak adına oldukça önemlidir. Peki evden çıkarken okunması gereken dualar nelerdir?

İstemek ve yardım talep etmek anlamlarına gelen dua, kulun Allah'a sığınma şeklidir. Dinin en temel unsurlarından biridir dua etmek. Dua, Allah’ın yüceliği karşısında insanın aczini ve zafiyetini itiraf etmesi, sevgi ve saygı ile O’nun lütuf, nimet ve yardımını, üzerindeki sıkıntı, dert ve belayı gidermesini, günah, hata ve kusurlarını bağışlamasını dilemesi; yalvarıp yakarması ve O’na halini arz edip niyazda bulunması demektir. 

Güvenle ve huzur ile yaşadığımız evimize geri dönebilmek, evin dışında yanlış ve günaha yönelmemek, döndüğünde aynı şekilde bulabilmek adına okunması gereken dualar vardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in evinden çıkarken okuduğu ve ümmetine de okumasını söylediği dualar vardır. Peki evden çıkarken okunması gereken dua nedir?

 

EVDEN ÇIKARKEN OKUNMASI GEREKEN DUA

Bismillâh. Tevekeltü ala’llâh. Allâhümme inni euzu bike en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev azlime, ev uzleme. Ev eshele, ev yüchele aleyye.

DUANIN TÜRKÇE MEALİ

Allah’ın adını anarak evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a tevekkül ediyorum. allah’ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını da saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarınıda düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan Sana sığınırım.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
2 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı 2 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı Resmi Gazete'de 11 ve 12 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlandı...
Çavuşoğlu net konuştu: Rahat vermeyeceğiz Çavuşoğlu net konuştu: Rahat vermeyeceğiz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "FETÖ'cü teröristlere adaletin önüne çıkana k..
Katar Emiri'nden Erdoğan'a 15 Temmuz tebriği Katar Emiri'nden Erdoğan'a 15 Temmuz tebriği Katar Emiri Al Sani, Cumhurbaşkan Erdoğan'a 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik ..
Binali Yıldırım'dan dikkat çeken mesaj Binali Yıldırım'dan dikkat çeken mesaj TBMM Başkanı Binali Yıldırım "15 Temmuz Millet Darbeye Dur Dedi" adlı fotoğraf s..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı