HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yalova mitingine katıldı

 Tarih: 14-06-2018 16:00:00
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yalova 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka seslendi.

Tarihin, kültürün, medeniyetin, tarımın, sanayinin, turizmin şehri olan Yalova'nın, Osman Gazi'nin yoldaşı, İstiklal Savaşı'nın kahramanı, Gazi Mustafa Kemal'in de gözdesi olduğunu ifade eden Erdoğan, halkı selamlayarak Ramazan Bayramı'nı kutladı.

24 Haziran'da da demokrasi bayramını kutlayacaklarını vurgulayan Erdoğan'ın "Hazır mıyız, gayretli miyiz, koşuyor muyuz?" sözlerine, katılımcılar "Evet" yanıtını verdi.

Partiyi milletle beraber kurup yola çıktıklarını, ilk girdikleri seçimde de iktidar olduklarını belirten Erdoğan, her seçimde milletin artan teveccühü ile yola devam ettiklerini, demokraside ve ekonomide ülkeye sınıf atlattıklarını, vesayet güçlerinden darbecilere, terör örgütlerinden siyasi, ekonomik tetikçilere kadar önlerine çıkartılan tüm engellerin üstesinden milletin desteğiyle geldiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin yönetim sistemini 16 Nisan'da milletin onayıyla hayata geçirdiklerini dile getirerek, "Şimdi ülkemizin gelecek yarım asrına, bir asrına damga vuracak bir seçimin eşiğinde yine milletimizin huzurundayız. Beraberiz. Yine bir adım atıyoruz. Ne zaman? 24 Haziran'da. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmak, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için sizden destek istiyoruz. Bizim, milletimizden başka kimseye diyet borcumuz yoktur. Bunun için de ne söylersek milletimize söylüyoruz, ne yaparsak milletimiz için yapıyoruz." diye konuştu,

Bugünde kadar beşer planında kimsenin önünde eğilmediklerini sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğildiklerini vurgulayan Erdoğan, önümüzdeki dönemde de aynı şekilde ülkeye ve millete hizmet etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, halka şöyle seslendi:

"Yalova, 24 Haziran'da tercihinizi bir kez daha hizmet siyasetinden yana kullanıyor musunuz? Güçlü Meclis için Cumhurbaşkanlığı'nda şahsımı, Meclis'te AK Parti'yi destekliyor muyuz? Güçlü hükümet için Cumhurbaşkanlığı'nda şahsımı, Meclis'te AK Parti'yi destekliyor muyuz? Güçlü Türkiye için Cumhurbaşkanlığı'nda şahsımı, Meclis'te AK Parti'yi destekliyor muyuz? Vakit birlik vakti. Vakit Yalova vakti, diyor muyuz? Vakit, Türkiye vakti diyor muyuz? İrade, erdem ve cesaretle Türkiye'yi şahlandırıyor muyuz?" 

Kente yapılan yatırımlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yalova'nın karşısında İstanbul gibi bir dünya şehri ile hemen yanında Bursa gibi bölgenin önemli şehirlerine komşu olduğunu ifade ederek, sahip olduğu imkanların yanı sına bu coğrafi konumunun kentin en büyük avantajı olduğunu dile getirdi.

Huzurun ve refahın şehri Yalova'nın bunların kıymetini çok iyi bildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz de bu şehrin kıymetini bildiğimiz için geçtiğimiz 16 yılda Yalova'ya 11,5 katrilyon yatırım yaptık. Eğitimde 916 yeni derslik yaptık. Yalova'yı üniversiteyle kim buluşturdu? Soruyorum, bay öğretmen mi buluşturdu, yoksa bu kardeşiniz mi buluşturdu? Üniversitemizin 15 bin öğrencisi var. Bay Muharrem diyor ki 'Ben fizik öğretmeniyim.' Olabilir sen bir tane fizik öğretmenisin, saygı duyarım ama biz bu üniversiteden nice öğretmenler yetiştiriyoruz. Bizim de burada öyle bir adayımız var ki genç, dinamik, cesur, siyaset bilimcisi, doktoralı, böyle bir adayla biz Yalova'da yola çıktık. Diyoruz ya, parlamentoyu gençleştiriyoruz. Gençler neredesiniz? Ahmet kardeşinizle beraber misiniz? Sandıkları patlatıyor musunuz? Hakkını veriyor musunuz?"

Kadınların da kapı kapı dolaşmaları gerektiğini belirten Erdoğan, kalenin içeriden fethedileceği için görevin kadınlarda olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteyi yeni 4 fakülte ve 2 meslek yüksekokuluyla daha da güçlendireceklerini, eski Etibank tesislerinin bulunduğu 70 dönümlük arazi üzerine uluslararası bilim ve kongre merkezi kurulacağını, yüksek öğrenim öğrencileri için bin 380 kişi kapasiteli 3 yurt binası yapıldığını, bir kaç yıla kadar da 4 bin 260 kişi kapasiteli yeni yurtlarında kenti kazandırılacağını vurguladı.

Yalova'ya kapalı yüzme havuzu, spor salonu, gençlik merkezi, Altınova ve Çınarçık'a spor salonu, Çiftlikköy'e gençlik merkezi yapıldığını dile getiren Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Sağlıkta Yalova'ya 3'ü hastane olmak üzere 14 tesis yaptık. Bunlara ilave olarak şehrimize 400 yataklı bir devlet hastanesi yapmak için de şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yıl bitmeden temelini inşallah atıyoruz. Yalova'daki yardıma muhtaç vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, engellilerimize, yaşlılarımıza toplam 331 trilyon liralık kaynakla destek olduk. Bay Kemal ne diyor Bay Kemal 'Engellileri kendi başına bıraktınız. El vicdan ya. Halep oradaysa arşın burada. Yalanı bırakın artık yalanı. Genel Başkan yalan söyler, Cumhurbaşkanı adayı da yalan söyler. Bunlar böyle. Dürüst olun dürüst, artık millet dürüst olana oy veriyor, yalana değil ve 24 Haziran'da da benim milletim kime oy vereceğini çok iyi biliyor." 

İnce için "Bu milletvekilinin, Yalova'ya bir hayrı dokunmamış olsa da yaptığı başka işler var." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Mesela, Edirne'de cezaevi ziyareti yapıyor. Kimi ziyaret ediyor? PKK terör örgütünün arkasında olduğu malum siyasi partinin genel başkanı sözde, onu ziyaret ediyor. Şu hale bak. Benim milli, yerli, inançlı Yalovalı kardeşim böyle birisini asla desteklemez. 'Bırakın' diyor, 'Çıksın' diyor. Zaten sizin, özellikle bu ülkede vatanseverlik diye bir derdiniz yok. Hakkari'de Bay Kemal, bir tane Türk bayrağı olmadan miting yaptı. Şimdi, Bay Muharrem de Diyarbakır'da malum partinin desteğiyle ne yaptı? Miting yaptı ama biz, bayrağımızla, parti bayrağıyla beraber yapıyoruz. On binlerle beraber yapıyoruz. Kardeşlerim, bu kişi 6-8 Ekim tarihlerinde, Diyarbakır'da, 'Dökülün sokaklara' demek suretiyle orada 53 Kürt kardeşimizin ölmesine neden olan kişi değil mi? Sen bunu nasıl gider ziyaret edersin? Sen nasıl bir insansın? Bunlar, katillerle beraber. Bunlar bu ülkede teröristlerle beraber."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı adalet yürüyüşüne de değinen Erdoğan, şöyle dedi:

"Ne olacak Genel Başkanı Ankara'dan İstanbul'a sözde adalet yürüyüşü yapıyor, yanında kimler var? Yine bunlar var. Aynı tarihteki olaylarda 15 yaşında Yasin Börü evladımızı öldürdüler. Et dağıtıyor, arabayla üzerinden geçip geldiler. Öyle öldürdüler. Şehit ettiler. Kim? İşte şu anda içeride bulunan kişinin de başını çektiği takım. Biz bunlara karşı nasıl olur da cumhurbaşkanı adayı oldu, o zaman serbest bırakalım. Böyle bir adalet olur mu? Zaten bunun da gözden geçirilmesi lazım. İnşallah şu seçimi atlatalım. Adaylık şartları arasına sadece hükümlü olmayı değil, tutukluluğu da koyacağız. Niye? Tutuklu olan da aday olamaz. Burası yol geçen hanı mı? 80 kamu binası, 300'e yakın okul, 70'in üzerinde siyasi parti binası, 2 bin 100'ün üzerinde vatandaşımız evi saldırıya uğradı. Tahrip edildi. Yakıldı, yıkıldı. Nerede? Diyarbakır'da. Güneydoğu'da. Hepsi de Edirne Cezaevi'ndeki şahsın tahrikleriyle yaşandı. Bir Yalovalı'nın böyle bir kişinin yanında ne işi olabilir?"

İnce'nin Diyarbakır mitingine ilişkin ise Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen gün Diyarbakır'a gitti. Kendisini karşılayan kalabalığın tamamına yakını Edirne Cezaevi'ndeki adamın taraftarları. Israrla Edirne Cezaevi'ndeki kişiyi hapisten çıkartmaya çalışıyor. Herhalde yeni 6-8 Ekim olaylarını beraberce tahrik etmeyi, ülkemizin altını üstüne getirmeyi planlıyorlar. Yok öyle yağma, geç o işi geç. Biz bu ülkede Gezileri de gördük Gezicileri de gördük. 15 Temmuz'u da gördük. Ne oldu? FETO'yu bitirdik mi? Bitiriyor muyuz? Bu ülkeden kaçacaklar başka çaresi yok. Bunların inlerine gireceğiz, inlerine. İşte bakın Afrin'de 4 bin 600 civarında teröristi etkisiz hale getirdik. Cerablus, 3 bine yakın ve FETO'cular kaçıp gidiyor. "

Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla Yalova'da bin 410 konut projesini hayata geçirdiklerini, ülkenin en çok göç alan şehirlerinden olan Yalova'yı yeni TOKİ projeleriyle desteklemeye devam edeceklerini, 2002 yılına kadar 25 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 16 senede buna 55 kilometre bölünmüş yol daha ilave ettiklerini anlattı.

Toplam maliyeti 240 milyon lira olan Yalova-Çınarcık-Armutlu yolunun yapımının sürdüğünü, projedeki 3 adet tek tüp tünelde çalışmaların devam ettiğini anımsatan Erdoğan, projenin tamamının 2021 yılında hizmete gireceğini, İstanbul-İzmir otoyolunun da aynı zamanda Yalova projesi olduğunu belirterek, şöyle devam eti:

"Bu otoyolla Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir'i birbirine bağlıyoruz. İzmit Körfezi'ni geçen Osman Gazi Köprüsü ile birlikte, Yalova il sınırlarındaki Altınova-Gemlik ve Altınova-Gebze arasını trafiğe açtık. Osman Gazi Köprüsü aynı zamanda Yalova'nın değil mi? Ne çileler çektiniz değil mi? Osman Gazi'yi yaptık, anında Yalova'ya. Ama Bay Kemal de oradan geçiyor biliyorsunuz. Ama o köprü istemiyor. Ben de diyorum istemiyorsan arabalıyla devam et. Ne yapalım bunlar hiçbir hayırlı yatırıma 'evet' demezler. 'Birinci köprüyü Demirel yaptı, ikinciyi Turgut Bey yaptı, üçüncüyü de Erdoğan yaptı, dördüncüyü de ben yaparım' diyor. Yap. Nereye yapacaksın? Adres veremiyor. Niye? Adam dersini çalışmamış. Bu bir heyecan işi. Bu aşk ister, aşk. Arkadaş iş yapacaksın iş. Öyle durup dururken bu iş olmuyor. Türkiye'nin otoyollar üzerindeki en uzun tüneli unvanına sahip Orhan Gazi Tüneli'ni de 6 viyadük ve diğer yapılarını tamamlayarak hizmete sunduk. Dün Trabzon ve Rize'deydim. Ovit Tüneli'nin açılışını yaptık. Dünyanın en uzun ikinci tüneli. Burası kışın trafiğe kapalıydı ama şimdi hallettik."

Yalova'ya yat limanı kazandırdıklarını, Armutlu iskelesini onardıklarını, balıkçı barınağı yaptıklarını aktaran Erdoğan, içme suyu problemini çözdüklerini, Armutlu Sarp Dere Barajı'nı hizmete aldıklarını, arazi sulamasını sağlayacak Armutlu Yumru Dere Barajı'nın inşaatının da kısa sürede biteceğini kaydetti.

Son 16 yılda tamamladıkları sulama tesisleriyle 7 dekar araziyi sulamaya açtıklarını, proje çalışması devam eden 6 sulama tesisiyle Yalova'da 35 bin dekar arazinin daha sulanacağını ifade eden Erdoğan, Yalovalı çiftçilere son 16 yılda 50 milyon lira tarımsal destek verdiklerini dile getirerek şunları kaydetti:

"Ama Bay Kemal ne diyor? 'Çiftçilerimiz ağlıyor, çiftçilerimize bir şey yok' diyor. Bilmiyorsan Maliye'ye bir müracaat et, sor. Bizim maliyecilerimiz yalan söylemez, bizimkiler sağlamdır, senin gibi değil. 2002'den bugüne, toplam 21 bin Yalovalı vatandaşımızı, İŞKUR aracılığıyla iş sahibi yaptık. Yalova'ya 16 yılda verdiğimiz 338 trilyon (milyon) lira tutarındaki teşviklerden 189 bin işveren ve sigortalımız faydalandı. Yalova'da 2002 yılına kadar kurulu organize sanayi bölgesi bulunmazken, bugün kurulan ve projesi devam eden 6 organize sanayi bölgesi bulunuyor. 2002 yılına kadar tamamlanmış sanayi sitesi yokken, bugün Yalova Konfeksiyoncular Sitesi'nde üretim yapılıyor. Yalova'da 3 Ar-Ge merkezi kurduk. Burası, konumu çok önemli, doğal zenginlikleri çok fazla, ama yüz ölçümü küçük bir ilimiz. Bunun için Yalova'da katma değeri yüksek projelere önem ve öncelik verilmesi gerekiyor. Türkiye'nin yat ve gemi üretiminde ve ihracatında önemli bir paya sahip Yalova'yı bu yönde inşallah geliştireceğiz. Yüksek teknolojiye dayalı üretim dallarını teşvik ederek, Yalova'nın güzelliklerini bozmadan, refahının artmasını sağlayabileceğimize inanıyorum."

"ÇİÇEKLİK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN AKDERE BARAJI'NI YAPIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yalova'yı çiçekçilikte çok daha ileri götüreceklerini, Çiçeklik Organize Sanayi Bölgesi için Akdere Barajı'nı yaptıklarını, gelecek yıl inşaatına başlayacaklarını belirterek, Armutlu'da yüksek standartlı otellerin kuruluşunun, Yalova'nın termal turizm potansiyeline katkıda bulunacağını, gelecek ödemde tüm bu alanlarda Yalova'yı desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Erdoğan, Yalova'nın bir milletvekili bulunduğunu ve şu anda cumhurbaşkanı adayı olduğunu dile getirerek, "Bu kişi dört dönemdir Yalova milletvekili. Partisinde Grup Başkanvekilliği yaptı. Genel Başkan adayı da oldu. Peki bu kişinin Yalova'ya kazandırdığı herhangi bir hizmeti biliyor musunuz? Şehrimize bugüne kadar yapılan eserlerin hepsinin altında kimin imzası var? Benim var, AK Parti'nin var. Peki bundan sonra yaparsa kim yapar? AK Parti yapar."

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Cumhur İttifakı Türkiye’nin beka meselesidir” “Cumhur İttifakı Türkiye’nin beka meselesidir” Başbakan Binali Yıldırım, Bayraklı Sevgi Yolu'ndaki mitinge katıldı.
“Seçim için hiçbir endişemiz yok” “Seçim için hiçbir endişemiz yok” Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı Kan, Ülke TV’de yayınlanan Odak Noktas..
“Ülkemizin kaosa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz” “Ülkemizin kaosa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merke..
Başbakan Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu kanaat önderleriyle buluştu Başbakan Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu kanaat önderleriyle buluştu Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merke..
  SİYASET HABERLERİ
İYİ Parti'de istifa şoku! Topluca bıraktılar İYİ Parti'de istifa şoku! Topluca bıraktılar Manisa'nın Salihli ilçesinde İYİ Parti İlçe Gençlik Kolları'nda çok sayıda istif..
Bahçeli: Ülkücü bu hataya nasıl düşebilir Bahçeli: Ülkücü bu hataya nasıl düşebilir MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, katıldığı televizyon programında 'MHP seçmenin..
Bahçeli'den çok sert FETÖ açıklaması Bahçeli'den çok sert FETÖ açıklaması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli NTV-Star TV ortak yayınında Nazlı Çelik'in günd..
Çöküşün fotoğrafı! Yüzde 70 oy almışlardı Çöküşün fotoğrafı! Yüzde 70 oy almışlardı Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerin..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı