HABER AKIŞI

BAE ve Mısır'dan sözde 'Kore kınaması'

 Tarih: 07-09-2017 06:56:00  -   Güncelleme: 07-09-2017 08:40:00
BAE ve Mısır’ın K. Kore’nin nükleer füze denemelerini kınamasına rağmen, Pyongyang’tan milyonlarca dolar değerinde silah alarak, nükleer çalışmalarını fonladığı ortaya çıktı.

Abu Dabi’nin, uluslararası yaptırımları hiçe sayarak ve ABD yönetiminin uyarılarına kulak asmadan Pyongyang’tan 100 milyon dolar değerinde roket, makinalı tüfek ve silahlar alarak Yemen’de kendisine bağlı gruplara dağıttığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 yılında oluşturduğu bir bilgi notunda Washinton’un Abu Dabi’ye, Kuzey Kore’nin silah parasını kendi nükleer programını geliştirmek amaçlı kullandığı, uyarısını yaptığı görülüyor. Abu Dabi’nin bu uyarıya rağmen Pyongyang’tan silah almaya devam ettiği belirtiliyor. İki rejim arasındaki ilişkinin 1989’a kadar geri gittiği, BAE’nin o dönem Kuzey Kore’den Scud-B füzeleri satın aldığı ifade ediliyor.

SİLAH SATIŞINA ARACI

Öte yandan The Diplomat Mısır’ın da Kuzey Kore rejimin Arap dünyasındaki en büyük ticaret ortağı olduğunu ortaya koydu. Haberde Mısır’ın Port Said limanı Kuzey Kore rejiminin Afrika ülkelerine silah satışı için aktarma noktası olarak kullanıldığı belirltiliyor. Haberde, Darbeci general Sisi’nin Hüsnü Mübarek döneminde iki ülke arasında geliştirilen ilişkiyi kesintiye uğratmadan devam ettirdiğine dikkat çekiliyor.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana” “Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünden yana” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, merkez Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camis..
“15 Temmuz bir yönüyle şer, bir yönüyle içinde hayırlar keşfettiğimiz bir gece” “15 Temmuz bir yönüyle şer, bir yönüyle içinde hayırlar keşfettiğimiz bir gece” Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Taksim Metro Kü..
“Hükümet kurulamaması, hükümet istikrarsızlığı, koalisyon pazarlıkları gibi kavramlar tarih olacak” “Hükümet kurulamaması, hükümet istikrarsızlığı, koalisyon pazarlıkları gibi kavramlar tarih olacak” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (..
“Biz yerel yönetimlere çok büyük önem veren bir siyasi partiyiz” “Biz yerel yönetimlere çok büyük önem veren bir siyasi partiyiz” Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği..
  SİYASET HABERLERİ
Cumhurbaşkanlığı'ndan Macron'a ince mesaj Cumhurbaşkanlığı'ndan Macron'a ince mesaj Cumhurbaşkanlığı resmi Twitter hesabından Fransızca yayımlanan mesajda, Erdoğan'..
Sıcak gelişme! Başbakan komutanlarla görüşecek Sıcak gelişme! Başbakan komutanlarla görüşecek Başbakan Yıldırım, Kara Kuvvetleri Komutanı Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özb..
Bakan'dan TEOG açıklaması Bakan'dan TEOG açıklaması Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, TEOG'un kaldırılmasına ilişkin, "Benim de TEOG'dan g..
HDP Barzani'ye destek için yürüyecek! HDP Barzani'ye destek için yürüyecek! Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’den Mesud Barzani’ye ‘tüm gücümüzle yan..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı