HABER AKIŞI

BAE ve Mısır'dan sözde 'Kore kınaması'

 Tarih: 07-09-2017 06:56:00  -   Güncelleme: 07-09-2017 08:40:00
BAE ve Mısır’ın K. Kore’nin nükleer füze denemelerini kınamasına rağmen, Pyongyang’tan milyonlarca dolar değerinde silah alarak, nükleer çalışmalarını fonladığı ortaya çıktı.

Abu Dabi’nin, uluslararası yaptırımları hiçe sayarak ve ABD yönetiminin uyarılarına kulak asmadan Pyongyang’tan 100 milyon dolar değerinde roket, makinalı tüfek ve silahlar alarak Yemen’de kendisine bağlı gruplara dağıttığı ortaya çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 yılında oluşturduğu bir bilgi notunda Washinton’un Abu Dabi’ye, Kuzey Kore’nin silah parasını kendi nükleer programını geliştirmek amaçlı kullandığı, uyarısını yaptığı görülüyor. Abu Dabi’nin bu uyarıya rağmen Pyongyang’tan silah almaya devam ettiği belirtiliyor. İki rejim arasındaki ilişkinin 1989’a kadar geri gittiği, BAE’nin o dönem Kuzey Kore’den Scud-B füzeleri satın aldığı ifade ediliyor.

SİLAH SATIŞINA ARACI

Öte yandan The Diplomat Mısır’ın da Kuzey Kore rejimin Arap dünyasındaki en büyük ticaret ortağı olduğunu ortaya koydu. Haberde Mısır’ın Port Said limanı Kuzey Kore rejiminin Afrika ülkelerine silah satışı için aktarma noktası olarak kullanıldığı belirltiliyor. Haberde, Darbeci general Sisi’nin Hüsnü Mübarek döneminde iki ülke arasında geliştirilen ilişkiyi kesintiye uğratmadan devam ettirdiğine dikkat çekiliyor.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Biz AK Parti olarak 16 yıldan beri bu milletin iradesinin egemen olması için mücadele verdik” “Biz AK Parti olarak 16 yıldan beri bu milletin iradesinin egemen olması için mücadele verdik” Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, seçim çalışmaları kapsamında Trabzon Caddesi..
“FETÖ ağzıyla konuşanlara siz cevabı vereceksiniz” “FETÖ ağzıyla konuşanlara siz cevabı vereceksiniz” Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, İnönü Caddesi'ndeki iş yerlerini ziyaret ed..
“Açık oylama, gizli tasnifli seçimleri gördü bu ülke” “Açık oylama, gizli tasnifli seçimleri gördü bu ülke” Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kahramanmaraş'taki seçim ça..
  SİYASET HABERLERİ
YSK Başkanı seçim sonuçları için saat verdi YSK Başkanı seçim sonuçları için saat verdi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yarın yapılacak seçimle ilgili "İn..
Erdoğan'a küfreden 6 kişi hakkında karar Erdoğan'a küfreden 6 kişi hakkında karar İzmir'de, Muharrem İnce'nin mitingi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ..
Seçim yasakları başladı Seçim yasakları başladı Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin propaganda dön..
Sandığa giderken mutlaka oku ve öyle git Sandığa giderken mutlaka oku ve öyle git Esra Elönü 24 Haziran seçimleri öncesinde kendini 'Küskün' diye tabir eden kesim..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı