HABER AKIŞI

Atakum Anadolu İHL'de 'Çözüm' konferansı

 Tarih: 14-04-2018 18:00:00
Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, ana teması "Turn The Tide"( Akışı Değiştir) olan ATAMUN’18 Konferansı'nın final programını büyük bir coşku ile gerçekleştirdi.

Atakum Anadolu İHL’nin, 5-8 Nisan tarihleri arasında hem İngilizce hem de Arapça dillerinde gerçekleştirdiği ATAMUN’18 programı Taflan Gençlik Kampı'nda düzenledi. Lise düzeyi öğrencilerin Birleşmiş Milletler Simülasyonuyla  Dünya sorunlarına karşı siyasi bir bakış açısı geliştirebilmelerini sağlayan program  4 İngilizce 2 Arapça olmak üzere toplam 6 komiteden oluştu.

5 bölge 9 il 22 farklı liseden 142 öğrenci ve 20 öğretmenin katıldığı ATAMUN’18 konferansında öğrenciler 4 gün boyunca dünya meselelerine çözüm aradılar. Öğrencilerin Arapça ve İngilizce’yi akademik, resmi ve diplomatik şekilde kullanabilmesi, dünya sorunları karşısında bilinçlenmesi ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalışmasına katkı sağlayan ATAMUN’18 konferansı öğrencilere dil alanında büyük imkanlar sundu.

 

 

Dünyanın en büyük Birleşmiş Milletler Konferansı Harvard MUN prosedürünü kullanarak gerçekleştirilen ATAMUN’18 Konferansında, 4 İngilizce ve 2 Arapça komite yer aldı. İngilizce komitelerden “Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi”nin konusu Siber Savaşlar olarak belirlenirken, UNESCO komitesinin konusu “İfade ve Basın Özgürlüğü ve Gazeteci Güvenliği için Çevre Oluşturmak” oldu. Keşmir probleminin tartışıldığı Özel, Politik ve Bağımsızlık komitesinin yanı sıra Ortadoğu sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Öncüler Komitesi de İngilizce komiteler arasında yerini aldı. Arapça komitelerin birinde Global Terör sorunu diğerinde ise Kudüs’teki insan hakları ihlali tartışılarak çözüm bulunmaya çalışıldı.

ATAMUN’18 konferansına katılan öğrenciler, komitelerde dünya gündemini yakından ilgilendiren konuları İngilizce ve Arapça tartışarak dil konusundaki hakimiyetlerini göstermiş oldu. Unesco komitesinde Filistin’deki İsrail zulmünü haber yapan Mısırlı bir gazetecinin suikaste kurban gitmesini anlık kriz yönetimiyle çözen öğrenciler, DISEC (Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi) komitesinde ise,  BM'nin siber ordusuna kabul edilmemeleri üzerine dünyanın bir çok ülkesinden bir araya gelen bir grup Hacker’in yeteneklerini bütün dünyaya kanıtlamak için iki önemli ülkeyi - Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore- zekice bir siber saldırı silsilesi ile birbirine düşürdükleri   krizi de başarıyla çözdü.  SPECPOL komitesinde ise,  Pakistan ve Hindistan arasında 1947 yılında beri özerk bölge olan Keşmir tartışıldı . Ve olası krizler gündeme getirildi bunlardan biri LKC örgütünün Shesh Paul Vaid ve Ghulam Qadir in kaçırması ve bununla alakalı olası çözümlerin tartışılması yönünde gerçekleşti ve komitede iki tane çözüm önerisi kağıdı sunuldu. Başka bir Arapça Komite olan SOCHUM da ise Kudüs'teki insan hakları ihlali ve bunların engellenmesi konuları tartışıldı. Kriz olarak ise bir Mossad ajanının aslında Mısır hükümetinin İsrail ile işbirliği içerisinde olduğunu itiraf etmesiydi ve bunun ardından gelişen olaylar komiteye renk katarken öğrenciler  soruna çözüm bulabilmek adına dört gün boyunca bütün gayretlerini ortaya koydu. Arapça komitelerden diğeri ise  BM nin özel komitesi Security Council'di. Bu komitede Orta Doğu'daki terör problemi ve küresel çaptaki etkileri tartışıldı. Özel komite olması sebebiyle 15 kişilik en az delege sayısına sahip olan komitede dört gün boyunca çok hararetli tartışmalar yaşandı ve kriz olarak Fransa büyükelçisinin Amerika'da öldürülmesi ve bunun suçunun Türk casuslara atılmasıyla tartışma ortamı daha da haraketlendi. Kararların yazılması sürecinden sonra zorlu oylamalar sonucu çözüm kararının kabulüyle komite son buldu.

Dört gün boyunca dolu dolu geçen konferansın kapanış programında öğrencilere En İyi Delege, Olağan Üstü Delegele ve  Onur Ödülleri takdim edildi.

İngilizce Komite UNESCO'da

·         Best delege South Korea Yakup Aşçıoğlu Kadıköy Erkek İ.H.L.

·         Outstanding delege The USA Muhammed Yusuf Hansu Beyoğlu İ.H.L.

·         Outstanding delege Turkey Musab Can Karaburç Kadıköy İ.H.L.

·         Honorable Mention Switzerland Yusuf Osman Osta Kartal İ.H.L.

·         Honorable Mention UK Abdul Hack Anas Konya Mevlana Uluslararası İ.H.L.

İngilizce komitemiz DISEC 'te

·         Best Delege DPRK İsmail Tarık Erkan Beyoğlu İ.H.L.

·         Outstanding Delege UK Duygu Yavuz SOBİL

·         Outstanding Delege Russia Emine Elif Ünlüaslan Bursa İpekçilik

·         Honorable Mention China Yusuf Cihan Şenel Kadıköy Erkek İ.H.L.

·         Honorable Mention Brazil Yusuf Abdullahi İbrahim Konya Mevlana Uluslararası İ.H.L.

·         Honorable Mention UAE Neslişah Pelin Kurşun Erzincan A.L.

·         Honorable Mention USA Deniz Köse Bursa İpekçilik İ.H.L.

Arapça komitelerden SOCHUM’da

·         Best delege İsrail Muhammed Arbilli

·         Outstanding delege Türkiye Lokmane Boulbadaouı

·         Outstanding delege Fas Huseyın Ayad Hayreddin

·         Honorable Mention Rusya Yakup Talha Şeker

·         Honorable Mention Mısır Büşra Demirbaş

·         Honorable Mention BAE Abdur-rahman Ahmed Nafa

Arapça Komite BM’nin Özel Komitesi Security Council’da

·         Best delege Türkiye Halid Ghattas Bursa Murat Hüdavendigar Uluslararası İ.H.L.

·         Outstanding delege Amerika Mohammed Rıdwan Konya Mevlana Uluslararası İ.H.L.

·         Outstanding delege Fransa Anas Naeem Konya Mevlana Uluslararası İ.H.L.

·         Honorable Mention İngiltere Faisal Mustafa Bursa Murad Hüdavengar İ.H.L.

İngilizce Komite SPECPOL'da

·         Outstanding delege Netherlands Muhammed Taşgın Kartal İ.H.L.

·         Outstanding delege UK Irmak Zenginer SOBİL

·         Honorable Mention Pakistan Zeynep Sökücü Bursa İpekçilik İ.H.L.

·         Honorable Mention India Sare Tokuş

·         Honorable Mention France Hassimiou Niane

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” “Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz'da m..
“Buranın, Türkiye’nin en güzel yeri olması gerekiyor” “Buranın, Türkiye’nin en güzel yeri olması gerekiyor” Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ankara Doğantepe Mahallesi'nde yaptırılan..
“Türkiye ne kadar gelişirse gelişsin, esnafımızın yeri ayrı” “Türkiye ne kadar gelişirse gelişsin, esnafımızın yeri ayrı” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, veren İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odala..
“Trafik sorununun minimuma indirildiği çok önemli bir hayat kurtarıcı rol oynayacak” “Trafik sorununun minimuma indirildiği çok önemli bir hayat kurtarıcı rol oynayacak” Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, basın ofisinden açıklama yaptı.
  SİYASET HABERLERİ
CHP’li Tüzün, son sayıyı açıkladı CHP’li Tüzün, son sayıyı açıkladı CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Olağanüstü Kurultay için toplanan imzaları..
Anastasiadis bu kez çizgiyi fena aştı! Anastasiadis bu kez çizgiyi fena aştı! Kıbrıs'ta, AGİT'in desteğiyle Türk ve Rum gazeteciler için hazırlanan tavsiye ni..
AB ülkesi kararı verdi! Konya'da sandık kurulacak AB ülkesi kararı verdi! Konya'da sandık kurulacak İsveç'te eylül ayında yapılacak genel ve yerel seçimler için bütün yurt dışı tem..
Hulusi Akar'dan veda mesajı Hulusi Akar'dan veda mesajı Milli Savunma Bakanı olan Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne veda mesajı ya..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı