HABER AKIŞI

Ahmet Zeki Üçok: ABD aynı suçtan ceza aldı

 Tarih: 08-02-2018 12:00:00
Ahmet Zeki Üçok, Erdoğan'ın, PKK/PYD-YPG'ye silah yardımında bulunan ABD ile ilgili 'Terör örgütüne böyle destek vermek, yardım yataklık yapmak zaten ulusal ve uluslararası hukukta suç teşkil ediyor. Hem iç hem uluslararası hukukta üzerimize düşeni yapacağız' sözlerine destek vererek, çarpıcı bir bilgiyi paylaştı.

Üçok, ABD'nin 1979 yılında Nikaragua'da iktidara karşı 'Kontra' gerillalarını desteklediği, silah ve eğitim verdiği suçlamasıyla yargılandığı Uluslararası Adalet Divanı'nın 27 Haziran 1986 tarihli kararında, 3'e karşı 12 oyla tazminata mahkum olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör hedeflerine yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekâtı'nın öncesinde ve sonrasında en çok tartışılan konulardan biri de ABD'nin terör örgütü PKK/PYD-YPG üyelerini eğitmesi ve onlara silah vermesi olmuştu. Bu konuda Türkiye ve ABD'li yetkililer sık sık karşılıklı açıklamalarda bulunmuş, ayrıca hükümet sert eleştirilerini sürdürmüştü.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin dünkü grup toplantısından sonra kendisine yöneltilen ABD'nin terör örgütüne silah yardımıyla ilgili soruya, "Gerek ikili görüşmeler, gerek uluslararası mahkemeler noktasında atmamız gereken adımları atacağız" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası hukukta karşılığı var mı?" sorusuna ise "Olmaz olur mu. Buralarda hiçbir hak ve yetkin yok, üstelik terör örgütlerini beslemek suretiyle, NATO'da beraber olduğun, ortağın olan ülkeye saldırtıyorsun. Bize düşen hak arama müracaatımızı yapmak. Terör örgütüne böyle destek vermek, yardım yataklık yapmak zaten ulusal ve uluslararası hukukta suç teşkil ediyor. Hem iç hem uluslararası hukukta üzerimize düşeni yapacağız" karşılığını verdi.

ÜÇOK: ABD DAHA ÖNCE AYNI SUÇTAN CEZA ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Emekli Askeri Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, çarpıcı bir bilgiyi paylaştı. Üçok, ABD'nin Nikaragua'da 39 yıl önce iktidara karşı kontrgerillaları desteklediği, silah ve eğitim verdiği suçlamasıyla yargılandığı davada mahkm olduğunu söyledi. Ahmet Zeki Üçok, şunları kaydetti:

 


"Orta Amerika ülkesi olan Nikaragua'da 1979 yılında iktidara Amerika'nın istemediği Sandinista hükümeti geldi. ABD, bu hükümeti devirmek için Nikaragua'daki 'Kontra' adı verilen rejim karşıtı ayrılıkçı gerillalar ile işbirliği yaptı. Tıpkı bugün Suriye'de PKK/PYD ile yaptığı gibi, Nikaragua'daki rejim karşıtı 'Kontraların' eğitilmesi için askerlerini gönderdi. Silahlanmaları için binlerce silah temin etti. Finansal destek sağladı. Kontralar da ABD'nin desteği ile Nikaragua tesislerine saldırılarda bulundular. Nikaragua hava sahasını işgal ettiler, limanlarını mayınladılar, ülkenin her yerinde sayısız terörist eylemlerde bulundular. Ancak ABD'nin tüm desteğine rağmen Kontralar başarısız oldular. Bunun üzerine Nikaragua, Uluslararası Adalet Divanı'na başvuruda bulunup ABD aleyhine, askeri veya yarı askeri faaliyetleri üzerinden tazminat talebinde bulundu."

Uluslararası Adalet Divanı'nın Nikaragua'nın başvurusuyla ilgili kararını da açıklayan Ahmet Zeki Üçok, şunları söyledi:

"Uluslararası Adalet Divanı 27 Haziran 1986 tarihli kararında, 3'e karşı 12 oyla, ABD'nin Nikaragua hükümetine muhalif olan güçlere (kontra) silah, eğitim, donanım ve finans desteği verdiğini, bu destekle birlikte Nikaragua Cumhuriyeti'ne karşı kuvvet kullanımı içeren müdahalelerde bulunarak bir uluslararası hukuk teamülü kapsamındaki 'başka devlete karşı kuvvet kullanmama' yükümlülüğünü ihlal ettiğini ve Nikaragua'nın iç işlerine karışarak bağımsızlığına zarar verdiğini kararlaştırmıştır. Bu kararlardan anlaşılacağı üzere Uluslararası Adalet Divanı, söz konusu eylemlerden ABD'yi sorumlu tuttu. Nikaragua hükümeti lehine karar veren mahkeme, ABD'yi tazminat ödemeye mahkm etmiştir. Amerika'nın PKK/PYD terör örgütüne binlerce TIR dolusu silah yardımlarda bulunması, onları eğitmesi ve maddi destek vermesi, işlediği ilk uluslararası suç değildir." 

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER Flash HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Bakanlar Kurulu toplandı Bakanlar Kurulu toplandı Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı...
Türkiye resti çekti: Bizi kimse durduramaz! Türkiye resti çekti: Bizi kimse durduramaz! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esad rejimine bağlı güçlerin Afrin'e gireceği..
Erdoğan davet etti, Türkiye'ye geliyor Erdoğan davet etti, Türkiye'ye geliyor Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dav..
ABD'den sabırları zorlayan 'Türkiye' açıklaması! ABD'den sabırları zorlayan 'Türkiye' açıklaması! ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye'de DEAŞ'tan alınan bölgelerin ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı