HABER AKIŞI

ABD'nin cevap veremediği 'Rıza Sarraf' sorusu!

 Tarih: 22-11-2017 13:15:00
ABD Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve New York Güney Bölge Savcılığı, "Rıza Sarraf davasının delillerinin kaynağı" ile ilgili sorulara cevap vermekten kaçındı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve New York Güney Bölge Savcılığı, AA muhabirlerinin, "Rıza Sarraf davasının delillerinin ne şekilde elde edildiği"ne ilişkin sorularına yanıt vermekten kaçındı.

Gelecek hafta jürili duruşmasının başlaması beklenen Sarraf davasındaki delillerin kaynağıyla ilgili soru işaretleri cevap bekliyor.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın konuyla ilgili, "Dosyada kullandığınız sözde deliller, nerede, ne zaman nasıl ve kimden elde ettiniz? Dosyadaki sözde bu delillerin aslı mı var, yoksa kopya mı veya oluşturulmuş sahte deliller mi?" şeklindeki açıklamasının ardından Sarraf dosyasındaki deliller bir kez daha odak noktası oldu.

- Üç kurumdan da "yorum yok"

AA muhabirleri, söz konusu delillerle ilgili, "Sarraf dosyasındaki deliller ABD yetkili makamları tarafından ne şekilde elde edilmiştir? Söz konusu deliller casusluk faaliyeti sonucunda mı elde edildi?" şeklindeki soruları ABD Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve New York Güney Bölge Savcılığı yetkililerine yöneltti.

Her üç kurum da AA muhabirlerinin sorularına "yorum yapmayı reddettikleri" şeklinde yanıt verdi.

ABD Adalet Bakanlığı, Sarraf davasıyla ilgili sessizliğini korurken, AA'nın sorularını New York Bölge Savcılığına yönlendirmeyi tercih etti. Bölge Savcılığı ise "Bu konuda şu anda bir yorum yapmayı reddediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Doğrudan New York Bölge Savcılığına yöneltilen "delillerin kaynağı"na ilişkin soru da yetkililer tarafından "yorum yok" şeklinde cevaplandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı benzer şekilde bir tutum takındı. AA muhabirine yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert'in günlük basın brifingindeki "Bu konu Adalet Bakanlığının alanına girmektedir." sözlerine atıf yaparak, başka bir değerlendirmede bulunmayacaklarını bildirdi.

Basın brifinginde Nauert ayrıca, "Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimiyle ABD'nin herhangi bir şekilde ilgisi bulunmamaktadır. Bu iddialar gülünçtür." açıklamasını yapmıştı.

- Jüri seçimlerinin ardından duruşmalar başlayacak

New York'ta tutuklu yargılanan iş adamı Rıza Sarraf ve Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla davasının esastan görülmesine 27 Kasım'daki jüri seçimleri tamamlandığında başlanacağı duyurulmuştu.

Sarraf ve Atilla'nın yargılanmasına başlanmadan önce son kez ara duruşması yapılmış, duruşmaya katılmayan Sarraf'ın "suçunu kabul ederek savcılıkla işbirliği yapacağı yönünde haberler" medyaya yansımıştı.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamakla suçlanan Sarraf geçen yıl mart ayından bu yana New York'ta tutuklu bulunuyor. Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

- Savunma ekibinden ABD'li yetkililerin sunduğu delillere itiraz

Öte yandan Atilla'nin avukatlarından Cathy Fleming, ABD'nin New York Güney Bölge Mahkemesi'ne ekim ayında sunduğu yeminli dilekçelerde ABD'li yetkililerin delil olarak sunduğu tartışma yaratan bilgi, belge ve kayıtların "çalıntı ve sahte olduğuna inandıklarını" belirtmişti.

Mahkemeye sunulan ses kayıtlarının delil olarak kullanılamayacağını kaydeden Fleming, "Ses kayıtları ABD'de delil kabul edilebilirlik standartlarını karşılamıyor, eksiklik kuralı altındaki minimum standartlara uymuyor ve ayrıca ses kayıtlarının güvenilir olmadığını gösteren önemli kanıtlar var. Bu da ses kayıtlarının delil olarak kabulünü imkansız kılıyor." ifadelerini kullanmıştı.

- "Ses kayıtları Türk hükümetine yönelik darbe girişiminin bir parçası"

Ses kayıtlarının "tartışmalı ve şüphe uyandırıcı" olduğuna dikkati çeken Fleming, bunların orijinal olup olmadığının adli olarak kanıtlanmadığını ve ses kayıtlarında eksik kısımlar bulunduğunu belirtmişti. "Ses kayıtlarının Türk hükümetine yönelik darbe girişiminin bir parçası olduğunu ve dinlemeleri yapanların görevden alındığını ve haklarında soruşturma başlatıldığını, bazılarının ülkeden kaçtığını öğrendim." ifadesini kullanan Fleming, kayıtların ABD yönetimi tarafından alınmadığını ve ABD'li yetkililere orijinallerinin (birileri tarafından) ulaştırılıp ulaştırılmadığının sorgulanması gerektiğini anlatmıştı.

Atilla'nın avukatı Fleming'in duruşmalar sırasında da söz konusu belgelere yönelik itirazlarda bulunarak iddianameden çıkarılmasıyla ilgili talepleri davanın yargıcı Richard Berman tarafından reddedilmişti.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Bitcoin 2018' e girmeden 100 Bin TL' yi Deneyecek !!! Bitcoin 2018' e girmeden 100 Bin TL' yi Deneyecek !!! Bitcoinden şok beklenti, yatırımcılar hedefe ulaşacağından emin.
Bitcoin ve diğerleri… Piyasa değeri yarım trilyon dolar! Bitcoin ve diğerleri… Piyasa değeri yarım trilyon dolar! Yılın başında değeri bin dolarken şu aralar 16 bin dolardan işlem gören sanal pa..
Bitcoin’le  maaş devri Bitcoin’le maaş devri Japon GMO İnternet Group, Mart 2018’dan itibaren 4 bin çalışanına maaşlarının 10..
Bitcoin emtia piyasalarına da girecek Bitcoin emtia piyasalarına da girecek Blockchain teknolojisi, bitcoindeki yükseliş ile birlikte küresel finans piyasal..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Eroğlu yazdı, Haluk Levent seslendirecek Bakan Eroğlu yazdı, Haluk Levent seslendirecek Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ayvalık'ta çıkan yangında kül olan Cenn..
Türkiye'den flaş Kudüs açıklaması! Türkiye'den flaş Kudüs açıklaması! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Bizler, diğer ülkeleri Filistin Devletini 1967 sını..
Kılıçdaroğlu yalana doymadı 32 soruşturması varmış Kılıçdaroğlu yalana doymadı 32 soruşturması varmış CHP liderinin, “Aklandı” diyerek savunduğu CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı İlge..
CHP'den Bakan Soylu hamlesi CHP'den Bakan Soylu hamlesi Şirin Payzın'ın sunduğu 'Ne Oluyor?' programına katılan AK Parti Grup Başkan Vek..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı