HABER AKIŞI

"AB'nin mülteci politikasından utanç duyuyorum"

 Tarih: 21-02-2018 12:00:00
Avrupa Parlamentosunun (AP) Portekizli Milletvekili Ana Gomes, "Ben bir Avrupalı olarak AB’nin mülteci politikasından ve bulunduğumuz durumdan utanç duyuyorum." dedi.

Gomes, Brüksel'de bulunan AP'de AA muhabirinin Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci politikasına ilişkin sorularını yanıtladı.

AB'nin 2015’te patlak veren mülteci krizine yönelik politikalarını değerlendiren Gomes, "AB mülteci sorunuyla çok kötü bir şekilde baş etti. Avrupa'nın temel değerlerine ve ulusal değerlere ihanet etti.” dedi.

 

 

"Başarısızlığın temel nedeni üye ülkeler arasındaki farklılıklar"

AB’nin mülteci politikasının başarısızlığının önde gelen nedenlerinden birinin üye ülkeler arasındaki farklılıklar olduğunu kaydeden Gomes, Avrupa Konseyinin İtalya ve Yunanistan’dan 160 bin sığınmacıyı zorunlu kota sistemi uyarınca üye ülkelere yerleştirme kararının doğru bir karar olduğunu söyledi.

Gomes, Konseyin bu kararla Suriye savaşından kaynaklanan mülteci sorununa "birlik" içinde cevap vermeyi amaçladığını ve tüm yükü mültecilerin akın ettiği İtalya ve Yunanistan gibi sınır ülkelere yıkmak istemediğini belirtti.

Tüm üye ülkeleri bağlayan bu kararın bazı ülkelerce sorgulanmasının üzücü olduğunu ifade eden Gomes, Vişegrad ülkelerinin ise Avusturya'nın liderliğinde yabancı düşmanlığını körükleyen söylemler ve Avrupa karşıtı tutum takındığını hatırlattı.

Gomes, mültecileri kabul eden ülkelerde bile tezat politikaların oluştuğuna dikkati çekerek Almanya’nın bir taraftan 1 milyona yakın mülteciye kapısını açarken diğer taraftan Schengen sistemini askıya alan ilk ülke olmasının anlaşılmaz bir durum ortaya çıkardığını söyledi.

"AB'nin mülteci politikasından utanıyorum"

Göçün toplumlar için çok fayda sağlayabileceğini vurgulayan Gomes, kendi ülkesi Portekiz'in mültecilere kabul edebildiği oranda kapılarını açtığını belirterek "Göç karşıtlığı aptallıktır. Popülizmden ibarettir ve bana göre çok çirkin bir hadisedir." diye konuştu.

Gomes, "Açıkçası ben bir mülteci krizinin olduğunu düşünmüyorum. Esas kriz bizim değerlerimizi vurdu. Bizim savaştan, zulümden ve çatışmadan kaçan sığınmacılarla baş etme şeklimiz bir krizi ortaya çıkardı." ifadesini kullandı.

AB’nin iç ve dış politikalarını bu çerçevede gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan Gomes, örneğin AB’nin Suriye bağlamında farklı bir politika izleyerek bu kadar kişinin ülkeyi terk etmesini engelleyebileceğini söyledi.

Gomes, diğer yandan AB’nin yasal yollardan göç imkanı tanıyarak mültecilerin hayatlarını riske atmalarını ve insan kaçakçılarının eline düşmelerini engelleyebileceğini ifade etti.

Birçok ülkelinin mültecilere ilişkin yasal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmediğini kaydeden Gomes, “AB ciddi anlamda başarısızlık gösteriyor. Ben bir Avrupalı olarak AB’nin mülteci politikasından ve bulunduğumuz durumdan utanç duyuyorum." dedi.

Türkiye-AB sığınmacı mutabakatına ilişkin bazı eleştirilerde bulunan Gomes, bu mutabakatın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in öncülüğünde imzalandığını hatırlattı. Mutabakatın ahlaki ve yasal açıdan sorunlu olduğunu ifade eden Gomes, anlaşmanın özellikle Almanya’da yükselişe geçen sağcı partilerin yabancı düşmanı söylemlerini bastırmak için yapıldığını anlattı.

Gomes, mutabakatın aynı zamanda mültecilerin alternatif yollara yönelmesine de neden olduğunu belirtti.

"Türkiye'nin çabalarını takdir etmemiz gerekiyor"

Gaziantep’i 2012 yılında ziyaret ettiğini söyleyen Gomes, Türkiye devleti tarafından kurulan mülteci kamplarını görme fırsatı da olduğunu ifade etti. Gomes, "Türkiye devleti tarafından kurulan mülteci kampları oldukça etkiliydi, yerleşim imkanı açısından gördüğüm en iyi kamplar arasındaydı." diye konuştu.

Şehrin dışında bulunan çadır kamplarında ise mültecilerin aynı imkanlara sahip olmadığına dikkati çeken Gomes, "Öte yandan Türkiye’nin büyük çaba sarf ettiğinin farkındayım. Bunu takdir etmemiz gerekiyor ve bu çerçevede AB’nin Türkiye’ye destek vermesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

AB'nin bu çerçevede iş birliği yürütmesi gereken en önemli ülkelerden birinin Türkiye olduğunu vurgulayan Gomes, iş birliğinin mültecileri korumaya yönelik uluslararası hukuk ve kurallar çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

  Kaynak: haber7.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER DÜNYA HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” “Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde kıyafetle alakalı engelleri aşmış bulunuyoruz” Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü Açılış tö..
“Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” “Değişim talebi milletin talebidir, bu talebi ıskalarsak 2019’da çok şeyi ıskalayabiliriz” Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayını ..
“Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” “Yarınımız bugünden daha güzel, geleceğimiz daha parlak daha aydınlık olacak” Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Valiliği ve Belediyesince Altınpark Sosyal Te..
Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Yıldırım, Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi’nin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap..
  BİTCOİN SANAL PARA HABERLERİ
Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Güneydoğu'da Bitcoin alarmı! Kaçak elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde, Bitcoin üretildiği ihbarı a..
Bitcoin'in resmen çakıldı Bitcoin'in resmen çakıldı Geleceğin para piyasası olarak ilan edilen kripto para piyasasında, Bitcoin bir ..
Bitcoin Meclis gündemine geldi Bitcoin Meclis gündemine geldi Maliye Bakanı Naci Ağbal, her geçen gün değerini artıran sanal para birimi Bitco..
Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı Avrupa Birliği'nden Bitcoin çağrısı AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Bitcoin'in gerçek bir para birimi ol..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Albayrak'tan önemli Afrin mesajı! Bakan Albayrak'tan önemli Afrin mesajı! Enerji Bakanı Berat Albayrak . Afrin'in teröristlerden temizlendiğini, Afrinlile..
CHP'li Altay'ın Afrin istihbaratı çöktü CHP'li Altay'ın Afrin istihbaratı çöktü TSK ve ÖSO'nun Afrin merkezini çok kısa bir sürede teröristlerden temizlemesi, C..
Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan Devlet Bahçeli, MHP'nin 12. Olağan Kurultayında Devlet Bahçeli, MHP Genel Başkan..
Devlet Bahçeli uyardı: Tehlike henüz geçmedi! Devlet Bahçeli uyardı: Tehlike henüz geçmedi! MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 12. Büyük Kurultayı'nda partililere..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı