HABER AKIŞI

“Uluslararası sisteme baktığımızda Filistin, Kudüs dendiğinde nedense herkes sessiz kalıyor”

 Tarih: 19-10-2017 20:00:00

Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ravza Kavakcı, Türk Arap İlişkileri Merkezi Kadın Komisyonu ve Uluslararası Kudüs ve Filistin Destek Birliği Kadın Komisyonu işbirliğiyle "Aksa'nın kandili sönmeyecek" sloganıyla düzenlenen 4. Beytülmakdis Kadın Forumu’nda konuştu.

Kavakcı, Türkiye'de bir çok kişinin başörtü mücadelesi verdiğini ve kendisinin de başörtü mücadelesi veren bir ailenin mensup olduğunu anlatarak, Türkiye'de insan haklarının uygulanmadığı dönemlerin olduğunu fakat yaşanan bu sorunların geride kaldığını söyledi.

Dünyada 1,5 milyar Müslüman nüfus olmasına rağmen Filistin meselesine çözüm bulunamadığını belirten Kavakcı, ''Belki çözülmedi şu an ama biz mücadeleyi bırakmadıkça Allah'ın izniyle çözülecek. Bundan benim hiçbir şüphem yok." dedi.

Filistinlilerin seyahat özgürlüğü, mal edinme özgürlüğü ve ibadet özgürlüklerinin kısıtlandığını aktaran Kavakcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kardeşlerimiz orada yargılanıyor. Yargılanırken 'suç tanımı nedir?' Bununla alakalı ciddi eksiklikler var uluslararası hukuk manasında. Uluslararası sisteme baktığımızda Filistin, Kudüs dendiğinde nedense herkes sessiz kalıyor. Kimse ağzını açmak istemiyor. Ama kim ne derse desin, doğru için, Filistin için, oradaki kardeşlerimiz için ve El Aksa Mescidi'nin ezelden ebede kadar ibadete açık olması için elimizden geleni yapacağız. Zafer bizimdir, zafer yakındır. O noktada hiç şüphem yok. Filistin, Kudüs bizim için aslında kanayan yara demek. Yüreğimizden bir parçanın kopması, bir yanınızın eksik kalması demek. Ama aynı zamanda Kudüs bizim için umut, zafer, miraç, namaz, kurtuluş demek. Onun için Allah nasip edecek ve biz oranın bu bütün yaşanan sıkıntıların neticesinde huzura kavuştuğunu göreceğiz.'' 

Kavakcı, Bangladeş’ten kaçan Rohingyalı Müslümanları iki hafta evvel ziyaret ettiğinden bahsederek, orada yaşananlar kadar üzüntü ve gözyaşı görmediğini dile getirdi.

''Dünyadaki tüm mazlumlar için mücadelemiz devam edecek''

2006 yılında Kudüs'e yaptığı ziyaretle kendisini Kabe'deki gibi oraya ait hissettiği ve belirten Kavakcı, şöyle devam etti:

''Yaptığım seyahatlerin en güzeliydi. İçim yandı, çok üzüldüm, öfkelendim, ifade edemeyeceğim farklı duygular yaşadım. Çok huzur buldum. Kendimi evimdeymiş gibi hissettim. Ama orada yaşanan bütün acılara rağmen Arakanlı kardeşlerimizin Myanmar'da katledilen kardeşlerimizin halini görünce, o kadar içim yandı ki. Filistin, Kudüs ve dünyadaki diğer kardeşlerimiz için, bu topraklar için, birbirimiz için dua ederken oradaki kardeşlerimizi de unutmayalım lütfen. Biz de onun mesai arkadaşları olarak gece gündüz çalışacağız. Sizler de memleketlerinize gittiğinizde biliyorum çalışmaya devam edeceksiniz. Biraz evvel Doktor Ekrem Bey çok güzel bir ifade kullandı. 'Hepimiz bir gemideyiz.' dedi. Bunu unutmayalım lütfen biz hepimiz kardeşiz ve bir geminin içindeyiz. Belki ben Arapça konuşamıyorum. Belki birbirimizin dilini bu manada anlamıyoruz ama biz biriz, kimsenin bizi bölmesine izin vermeyeceğiz. Sizler Mescid-i Aksa'da mücadele ederken, bizler de sizlere dua ederken birbirimizi unutmayalım.''

Programın açılış konuşmalarından sonra Filistinli çocuklar, tiyatro gösterisi, şiir ve ilahi dinletisi yaptı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER AKPARTİ HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Asıl golü Pazar günü millet olarak muhalefete atacağız” “Asıl golü Pazar günü millet olarak muhalefete atacağız” Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Milletvekili adayı Alpay Özalan ile Bor..
“Türkiye’nin şahlanma vakti geldi” “Türkiye’nin şahlanma vakti geldi” Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, İzmir teşkilatı tarafından Buca ..
“Bir pehlivan kendi kategorisinde olmayanla meydana çıkmaz” “Bir pehlivan kendi kategorisinde olmayanla meydana çıkmaz” Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, HaberTürk televizyonunun ca..
Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ünal, Kahramanmaraş‘ta ziyaretlerde bulundu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ünal, Kahramanmaraş‘ta ziyaretlerde bulundu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, seçim çalışmalarını Kahrama..
  SİYASET HABERLERİ
İnce'den skandal 'dershane ve prim' savunması İnce'den skandal 'dershane ve prim' savunması CHP'nin adayı Muharrem İnce, daha önce sahibi olduğu dershanede 11 öğretmenin si..
İnce: Onlar bana gelince kazanacağımı anladım İnce: Onlar bana gelince kazanacağımı anladım CHP'nin adayı Muharrem İnce, Mersin'de Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki alanda d..
Erdoğan: Benden randevu istediler, vermedim! Erdoğan: Benden randevu istediler, vermedim! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Mehmet'in Gezegeni Seçim Özel' programında ..
TSK'dan Münbiç hattında yeni devriye! TSK'dan Münbiç hattında yeni devriye! TSK ve ABD unsurlarınca, Fırat Kalkanı Harekatı alanıyla Münbiç arasında kalan h..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı