HABER AKIŞI

“Şu anda İsrail’in yaptığı bir soykırımdır, açık ve net bir soykırımdır”

 Tarih: 16-05-2018 14:30:00
Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, açıklamalarda bulundu.

Kavakcı, Gazze'de yaşananlara yönelik AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kudüs'te ABD Büyükelçiliğinin açılmasıyla yaşanan olayların ve katliamların insanlık vicdanını kanattığını belirtti. Kavakcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin başından beri bu haksızlığa "dur" dediğini ifade etti.

Kavakcı, geçen sene Birleşmiş Milletlerde (BM) Türkiye'nin liderliğiyle, 128 oy ile ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması kararının reddedildiğini hatırlatarak, "Amerika böylece Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan edebileceğini zannediyor. Ancak bunun uluslararası hukuk açısından hiçbir geçerliliği olmadığını biliyoruz. Biz bu süreçte masum on binlerce Filistinlinin hayatını hiçe sayan işgalci İsrail devletini kınıyoruz. Uluslararası hukuku ve uluslararası ceza mahkemelerini vazifelerini yapmaya davet ediyoruz." diye konuştu.

Gazze'de yaşanan olaylar sırasında 8 aylık Leyla bebeğin de şehit edildiğini anımsatan Kavakcı, 16 yaşındaki Fevzi el-Cuneydi'nin de haksız yere hapishaneye atıldığını, 16 yaşındaki Ahed et-Temimi'nin ise şu anda İsrail hapishanelerinde kötü muameleye maruz kaldığını vurguladı.

Kavakcı, şunları kaydetti:

"Şu anda İsrail'in yaptığı bir soykırımdır, açık ve net bir soykırımdır. İsrail'in yaptığının, Nazilerin yaptığından hiçbir farkı yoktur. Bu acıyı en iyi bilmesi gereken İsrail devleti vatandaşlarıdır. Biliyoruz ki Yahudiler buna karşı çıkıyor. İsrail vatandaşı olan barışçıl insanlar buna karşı çıkıyor, bu katliama dünya dur demeli. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın, 'dünya 5'ten büyüktür' demeleriyle zaten biz bu sürecin önüne geçmek istemiştik.

Ümit ediyoruz ki en kısa zaman da buna 'dur' denir. Bu amaçla cuma günü Yenikapı'da büyük bir partiler üstü miting düzenlenecek. Biz bütün vatandaşlarımızı bu mitinge davet ediyoruz. Bu soykırıma dur demezsek insanlık olarak artık bitmişliğimizi kabul etmiş oluruz. Bu böyle devam etmez, zulüm bu şekilde devam etmez. Ümit ediyoruz ki Uluslararası toplum, BM'nin bütün kararlarını hiçe sayan, uluslararası hukuku hiçe sayan ve insan haklarını hiçe sayan İsrail'e dur diyecek."

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER AKPARTİ HABERLERİ
  AKPARTİ HABERLERİ
“Kılıçdaroğlu’nun Bakanımız ve MİT Başkanımızla ilgili söyledikleri yalandır” “Kılıçdaroğlu’nun Bakanımız ve MİT Başkanımızla ilgili söyledikleri yalandır” Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, İstanbul il başkanlığında d..
“Şeref yoksunu insanlar artık bu ülkede barınamayacak” “Şeref yoksunu insanlar artık bu ülkede barınamayacak” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’..
“Halkımız demokrasiden üstün bir şey olmayacağını dünyaya gösterdi” “Halkımız demokrasiden üstün bir şey olmayacağını dünyaya gösterdi” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Edirne'de AK Parti teşkilatıyla bir araya..
“Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” “Devletin şefkatli eli kazazedelerimizin üzerindedir” Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz'da m..
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan'dan karikatür davası Erdoğan'dan karikatür davası Başkan Erdoğan, sosyal medyada kendisine ilişkin hakaret içeren karikatür paylaş..
Mahir Ünal'dan kritik açıklamalar Mahir Ünal'dan kritik açıklamalar AK Parti sözcüsü Mahir Ünal gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyor...
Dünya Erdoğan-Trump tokalaşmasını konuşuyor Dünya Erdoğan-Trump tokalaşmasını konuşuyor ABD Başkanı Donald Trump'ın Brüksel'de gerçekleşen NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkan..
Sarıkoca'dan Kılıçdaroğlu'na tokat gibi cevap Sarıkoca'dan Kılıçdaroğlu'na tokat gibi cevap Dün partisinin grup toplantısında Adil Öksüz olayıyla ilgili iddialarda bulunan ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
Yukarı